Mesajı Okuyun
Old 23-03-2002, 15:32   #9
Admin

Merhaba,

(Konuyu izninizle Site Hakkında alanımıza taşıdım. Böylece Hukuk Sohbetleri alanının kalabalığında kaybolup gitmez, ileride de güncel kalır.)

Konunun "hakaret içeren mesajlar" boyutuna diğer bir mesajda yanıt verdiğimi belirterek üye kimliklerinin aleniliği konusunda bir iki söz etmek isterim: Belirtmeliyim ki ben üyelerimizin kimlikleri açık yazışma yapmasını tercih ediyorum ve bu nedenle de Sayın Çelik'in bu konuda "kampanyasını" yürekten destekliyorum. Ben kendi adıma bu konuda görevimi yaptığım ve özellikle üyelik anında yeterince teşvik, rica ve ısrar da bulunduğum kanısındayım.

Ancak bu konuda bir zorlama yapılmasına ve kimliğini açıklamayanların forumdan/siteden dışlanmasına da kendi adıma karşıyım. Özellikle avukat meslektaşlar bu konuda da çok daha rahatlar ve biliyorum diğer üyeleri anlamakta zorluk çekiyorlar ama hepimizin serbest çalışan ve kimseye hesap vermeyen avukat olmadığı hatırda tutmamız gerekir diye düşünüyorum. Bir hakim ya da savcı üyemizin hem kimliğini açıkça yazmasını, hem de burada bir hukuki görüş bildirmesini ya da başından geçen bir olayı rahatça anlatmasını beklemek bence biraz haksızlık oluyor.

Ancak hakim ya da savcı olmasa bile avukat ya da öğrenci herhangi bir üyeyi de "adını, yaşını, cinsiyetini, mesleğini açıklayacaksın" diye ZORLAMANIN fayda sağlayacağına inanmıyorum. Hele hele bu zorlamayı da, zorlamaya en az müsait internet ortamında ve bağımsızlıklarına en fazla düşkün internet kullanıcılarına karşı yapacağımızı lütfen dikkate alınız. Kanaatimce böyle bir yaklaşım iki sonuçtan birini doğurur:

1- Kimliklerini açıklamak istemeyen kişiler foruma üye olmaz, dolayısıyla katılımlarından da yararlanamayız ve bu forum da hedeflendiği gibi geniş katılımlı bir hukuk platformu olmak yerine, 50-60 yakın arkadaşın yazıştığı lokal bir haberleşme alanı olur.

2- Bu katılımcılar foruma üye olurlar ama forumumuz "1956 İstanbul doğumlu Hukukçu Ahmet Yılmaz"larla dolar ve internet ortamında kimseye kimlik kontrolü yapamayacağımıza, ya da her üyeden noter tasdikli nüfus kağıdı sureti isteyemeyeceğimize göre istenilen sonuca gene ulaşamayız.

Arz olunan nedenle foruma kayıt sırasında detaylı bilgiler istenmesinin forumun kalitesini arttıracağı görüşü de pek doğru olamaz, zira girilen bilgilerin doğruluğu hiçbir zaman kontrol edilemez. Burada "Av. Mehmet S. Tikici" ismiyle yazan değerli üyemizin gerçekten "Av. Mehmet S. Tikici" olduğunu eğer kendisini bizzat tanımıyorsak bilmemiz ve buradaki mesajların ondan sadır olduğunu varsaymamamız olası değildir. "Av. Mehmet S. Tikici" kaydı aslında bu meslektaşımızın haberi bile yokken bir başkası tarafından yaratılan ve kullanılan bir üye kaydı olabileceği gibi, bu "nick" aslında Savcı Murat Özgüven'in internet nick'i de olabilir. Hatta Türkiye'de "Av. Mehmet S. Tikici" diye bir avukat olup olmadığını araştırmak bile başlı başına bir sorundur, gerçekte bu isimle bir avukat olmayabilir bile. Görüldüğü üzere "güvenli ve aleni kimlik" istemi medya internet olunca temeli çok sağlam olamayacak tatlı bir hayaldan öteye pek gidememektedir.

Kanaatimce üyelerin gerçek isimleri de çok önemli değildir, önemli olan foruma katılımlarıdır. Gerçekte o kişi ister lise öğrencisi olsun, ister Adalet Bakanı, forumumuza katkısı olduğu, bizlere bilmediğimiz bir konuda ışık tuttuğu, farklı bir bakış açısı getirdiği sürece kim olduğu en azından benim gözümde o kadar da önem taşımamaktadır. İnternet forumlarında kişilerin değerinin meslekleri veya kimlikleri ile değil, mesajlarının kalitesi ve içeriği ile ölçüldüğü bu forumlarda tecrübeli üyelerimizin malumlarıdır.

Ancak herşeye rağmen ben de üyelerimizin açık kimlikle yazışmaları konusunda özellikle ricada bulunuyorum, (zorlamaya varmadan!) oldukça ısrarcı oluyorum ve bu nedenle Sayın Çelik'in "kampanyasının" başarıya ulaşmasını da gönülden diliyorum. İtiraf etmem gerekirse bu ısrarın sebebi siteden ziyade, üyelerimizi düşünmemdir. Kimliğiniz açık olduğu sürece diğer üyelerimizin sizinle her konuda iletişime geçmesi mümkün olacak, site üyelerinin kaynaşması kolaylaşacak ve site üyeliği internet dışına da taşan bir yakın arkadaşlığa veya mesleki dayanışmaya kolaylıkla dönüşebilecektir. Gerek bu forumda, gerekse email grubumuzda tanışan birbirlerine içtihatlar, dava dilekçeleri fakslayan, hatta gerçek hayatta görüşmeye başlayan pek çok üyemiz vardır ve forumumuzun da en büyük amaçlarından biri budur.

O nedenle eğer gerçek kimliğinizi gizli tutmanın sizin için özel bir önemi yoksa, çoğunluğu hukukçu dostlardan ya da idealist hukukseverlerden oluşan bu saygın ortamda niçin gizleneseniz??

Saygılarımla,
Admin

Ps. "Bu 'Admin'de kim? Peki Site Yöneticisi niçin gizleniyor?" diye düşünüyorsanız, sitemizin yeni bir üyesisiniz demektir, zira eski üyeler "Admin'in hikayesini iyi bilir. Ancak yeni üyeler için de bu masalı bir kez daha kaleme aldım. Dilerseniz burada okuyabilirsiniz..