Mesajı Okuyun
Old 05-03-2007, 18:06   #1
Noyan Yiğit

Varsayılan Suçu Bildirmeme suçu - avukatın sorumluluğu

Bir borçlu hakkında icra takibi yaptım.Borçlu devlet memuru, takip kesinleşti.Borçlu daha sonra takip yaptığım ilden başka bir ilçeye tayin oldu.Talimat ile maaşına haciz koydum.Aradan 2 yıl kadar geçti.Maaştan bir kesinti yapılmadı.Borçlunun maaşında başka hacizler olduğunu biliyorduk.Talimat icra dairesinden niye kesinti yapılmadığını sorduk.Talimat icra dairesi cevabında "Dairenizden gelen yazı üzerine dosya infazen işlemden kaldırıldı.Yapılan kesinti de borçluya iade edildi" şeklinde cevap verdi.Borçlu oturmuş kendisi sahte bir yazı düzenlemiş,dosyayı infaz etmiş,yatan parayı da iade almış. Ortada bir sahtecilik var.
Borçluyu aradım.Sen cinnet mi geçirdin nasıl böyle bir şey yaptın.Şikayet üzerine memuriyetin gidecek, ve hapse gireceksin dedim.Yalvardı yakardı.Bizim derdimiz borçlunun parayı ödemesi,ancak bugüne dek çok küçük bir ödeme yaptı.Talimat icra dairesi yeniden dosyaya yeni bir talimat numarası vererek işleme koymuş ve maaşına yeniden yazmış, ancak sıra halen bize gelmedi.
Benim sorum şu TCK.'nun 278 nci maddesi ile Suçu bildirmeme suçu düzenlenmiş.Biz borçluyu yakmayalım derken kendi başımızı derde sokar mıyız? Ortada bir suç var Talimat,Esas icra dairesi ve ben Avukat olarak bu suça muttali olduk.Dosya ödenip infaz edilse bile ortada bir suç var. Bu suçu ihbar etmemek 2 icra müdürünü ve beni sıkıntıya sokar mı ? Bu şikayeti kim yapmalıdır. Bilgilerini paylaşan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.