Mesajı Okuyun
Old 04-06-2007, 11:34   #25
Av.İbrahim Tuna

Elimde şu şekilde bir harici araç satım sözleşmesi varÖzetleyerek veriyorum.)
1-...plakalı araç Ahmet tarafından Mehmet'e satılmıştır.
2-...Bankası...Şubesine rehinli olan aracın satımına dair 11.000,00YTL alıcı Mehmet tarafından satıcı Ahmet'e nakit olarak ödenmiştir. Aynı Banka'ya ödenmesi gereken 45 adet senedin borçlusu ve muhatabı işbu sözleşmenin tanzim tarihi olan 08.08.2006 tarihinden itibaren alıcı Mehmet'e aittir.(Her bir senedin bedeli 1.130,00)YTL'dir.)
3-Sözleşmenin düzenlendiği tarih olan 08.08.2006 tarihinden önceki her türlü vergi borcu Ahmet'e aittir. Bu tarihten sonra tahakkuk edecek tüm araç borçları Mehmet'e aittir.
4-1 yıllık kasko ücreti alıcı Mehmet tarafından ödenmiştir.
5-Alıcı Mehmet tarafından banka taksitleri muntazam ve vadesinde ödenmediği takdirde tazminatla sorumlu olacaktır.
6-Satıma konu edilen araç üzerinde üçüncü kişilerin her türlü istihkak talepleri ya da satıcı Ahmet'in şahsi borçlarından dolayı aracın bağlanması halinde satıcı Mehmet aracın nakdi değeri olan 60.000,00YTL'yi Mehmet'e kayıtsız koşulsuz olarak ödeyecektir.
...08.08.2006
imza İmza İmza
Satıcı Ahmet Alıcı Mehmet Şahit Veli

NOT:Satıcı Ahmet'in anlattığına göre Mehmet Banka senetlerinin ve aracın vergi borçlarının büyük bir bölümünü ödemeden aracı da alarak kayıplara karışmış. Banka ödenmeyen Tüketici Kredisi taksitleri nedeniyle Ahmet'e ihtarname çekmiş. Ahmet bilgisizce yaptığı sözleşme nedeniyle sıkıntıda...
SORUN:
1-Kanımca satım işlemi noter dışı yapılmış olması nedeniyle hem taraflar arasında hem de üçüncğ kişilere karşı geçersiz bir işlemdir. Peki hak ve borçlar ne olacak? "Hak ve borçlar sadece taraflar arasında hüküm ifade eder." diyebilir miyiz?
2-Ahmet aracının bulunması için yaşadığı ilin Valiliğine mi müracat edecek? Peki hangi gerekçe ve hangi taleple başvuracak?
Görüş ve tecrübelerinizi bekliyorum...