Mesajı Okuyun
Old 10-03-2008, 11:30   #51
ümit gürkal egemen

sayın meslektaşlarım uzun bir süreden beri bu sitedeki bütün konuları irdeliyorum ilk kez cevap yazmak gibi bir zorunluluk hissettim ki bu belki de bir düşünceye tepkidir. Toplumun değer yargılarının bolge bolge farklılıklar gösterdiği ve giderek değiştiği (kimi buna yozlaşma derken kimi buna moderleşme diyor) bir toplumda doğuda yasak batıda serbest böyle iş olmaz demek yada sevgili eş ayrımı yapmak hakimin herkese aynı oranda ceza vermesini beklemek ne derece doğru?
ceza hukukunda aslolan kastsa, hakim degerlendirmeyi yaparken takdir hakkını kullanacaksa ve delil olarak da, zorunlu olarak, olayın görgü tanıkları kullanılacaksa tartışmayı sevgili yada eş, doğu yada batı kriterlerine sokmak yanlış diye düşünüyorum. bu cezalar arasındaki eşitsizlik yada bolge bolge değişen bir hukuk düzeni (federal yasala gibi) değil fakat kanunların hakimlere tanıdığı takdir yetkisinin doğal bir sonucudur!
sonuç olarak öpüşen 2 kişinin (karı-koca veya sevgili) cinsel arzularını tatmin amacıyla mı yoksa birbirlerini selamlamak için mi öpüştüğünün tespiti sanırım üzerinde tartışmaya gerek kalmayan bir konudur.
tüm meslektaşlarıma saygılarımı sunuyorum.