Mesajı Okuyun
Old 07-03-2008, 17:41   #48
Atahun

Bence üzerinde durulması gereken, "öpüşme" kelimesinden ne anladığımız ve algıladığımız? Bizce, nereye kadar olanı öpüşme, nereden sonrası sevişme... Öpüşmenin öncelikle üst sınırını kendi kafasımzda çizmemiz gerektiğini düşünüyorum. Belki o zaman kendimizi ve düşüncelerimizi daha net ifade edebiliriz. Ayrıca, okuduğum ve anladığım kadarıyla galiba biz biraz da "öpme" ile "öpüşmeyi" birbirine karıştırıyoruz.

Sayın Çakmak' ın (cevabına çok güldüğümü ifade ederek, ) ve bu konuda benzer yanıtlar yazan diğer katılımcıların ifade ettiği düşünceleri genel itibariyle paylaştığımı belirtmek istiyorum.

Bir buluşma veya birliktelik anındaki bir davranış veya bir ifadeye tepki olarak verdiğimiz bir öpücüğün ceza hukukumuzda bir yaptırımının olacağını düşünmediğim gibi, topumun ahlak ve değer yargılarına da ters düşeceğini sanmıyorum. Tabi süreyi mümkün olduğunca kısa tutmak ve önceden çevreye bir göz atmak kaydı ile...

Diğer taraftan, Sayın Çakmak' ın dediği gibi sokak ortasında ve umuma açık bir mekanda kendinden geçercesine (Nurten hanım "diş temizleme" diye ifade etmiş, ben diş macununa bir alternatif ve üreticilerini de kızdırmamak için aynı ifadeyi kullanmak istemiyorum. ) bir öpüşmenin toplumun hiç bir kesimince hoş karşılanmayacağı kanaatindeyim. Aşırıya kaçan bu tür eylemler Kanun maddesinde geçen "teşhircilik" kelimesinin kısmen de olsa karşılığı olabilir mi? onu bilmiyorum. Bu düşüncemi ifade ederken; olayı sadece toplumumuzun gelenekçi-muhafazakar oluşuna bağlamıyorum. Doğrudur, bu bir etkendir ama, çok gelişmiş ve daha çağdaş diye tabir edilen bir çok Avrupa ülkelerinde de durumun farklı olduğunu sanmıyorum. Oralarda da sokağın ortasında dakikalarca kendinden geçercesine öpüşenler alkışlanmıyordur herhalde. Bu konuda basında çıkan benzer haberler de benim düşüncelerimi teyyid eder niteliktedir. Kaldı ki ülkemizde böyle bir manzaraya 7-8 yaşlarında bir çocuk, anne veya babamızla şahit olduğumuzda nasıl bir tavır sergilememiz konusunda, yada olası bir soruya nasıl bir cevap vermemiz gerektiğini açıkçası düşünemiyorum.

Hukuk, bazen gücünü ve kaynağını ahlak kurallarından alır. Bu yüzden çok yönlü bakmakta ve düşünmekte yarar olduğu kanaatindeyim.

Saygılarımla.