Mesajı Okuyun
Old 07-03-2008, 13:39   #38
Av.Cengiz Aladağ

Varsayılan Eşimi her yerde öpme hakkımı savunuyorum :)

765 sayılı yasanın 419. maddesi şöyleydi:
"Alenen hayasızca vaz'u hareketlerde bulunanlar on beş günden iki aya ve o suretle cinsi münasebette bulunanlar altı aydan bir seneye kadar hapis ve bu fıkrada yazılı hallerde ayrıca 100 liradan 500 liraya kadar ağır para cezasiyle cezalandırılırlar."

5237 sayılı yasanın 225. maddesi ise şöyledir:
"Alenen cinsel ilişkide bulunan veya teşhircilik yapan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

Eski TCK'nın 419. maddesinde;
1- Alenen hayasızca vaz'u hareketlerde bulunanlar (vaz'u sözcüğünün aslı vazî olup, "alçak, bayağı, adi" anlamındadır) ve
2- Cinsi münasebette bulunanlar
cezalandırılmakta idi.

Yeni TCK.da ise kapsam daraltılmış,
1- Alenen cinsel ilişkide bulunanlar ve
2- Teşhircilik yapanlar
için ceza öngörülmüştür.

Madde gerekçesi ile suç konamaz. Yasa metninde yazmayan hiçbir suç, yorum yolu ile eklenemez. TCK.'nun 2. maddesi buna engeldir.

"Suçta ve cezada kanunilik ilkesi
MADDE 2- [1] Kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz. Kanunda yazılı cezalardan ve güvenlik tedbirlerinden başka bir ceza ve güvenlik tedbirine hükmolunamaz.
[2] İdarenin düzenleyici işlemleriyle suç ve ceza konulamaz.
[3] Kanunların suç ve ceza içeren hükümlerinin uygulanmasında kıyas yapılamaz. Suç ve ceza içeren hükümler, kıyasa yol açacak biçimde geniş yorumlanamaz."

Ayrıca 225 maddenin gerekçesindeki açıklama yanlış anlaşılmaktadır. Gerekçede, "Madde metninde geçen cinsel ilişki, cinsel arzuların tatmini amacına yönelik her türlü davranışı ifade etmektedir." denmektedir. Bu açıklama, cinsel ilişkinin binbir çeşit gerçekleştirilebileceğini vurgulamak amacıyla gerekçeye konulmuştur; yoksa öpüşmenin, sarılmanın vb. suç kapsamında sayılması için değil.

Sonuç olarak; sokakta öpüşmek suç değildir, yorum yoluyla suç haline getirilemez. Sokakta öpüşmenin toplumun bazı kesimlerince ya da bazı kişilerce ayıp, münasebetsiz, günah, terbiyesizlik vb. sayılmasının, konunun ceza hukuku bağlamı bakımından bir önemi yoktur.

Ben eşimi heryerde öpmeye devam edeceğim, eşim de beni.