Mesajı Okuyun
Old 13-09-2007, 19:32   #172
Av. Murat Salman

Alıntı:
Yazan zeynep__
okula ilk basladıgımda roma hukukunun tek kelimesini bile gerekli bulmadım ikinci sınıfa gectiğimde ise aslında kısmen okutulmalı diye düşündüm şuan üçüncü sınıfım ve bu yıl ne düşünürüm bilmiyorum ama geriye adım atmayacagımı biliyorum... ilk bakısta belki çok anlamsız görünebilir ama roma hukuku kısmen hala hayatımızın içinde...
Size katılıyorum,
Roma hukuku uygulamacısı olduğumuz pozitif özel hukukun yalın bir ifadesi. Bu temeli almak kuralların ne şekilde nerden geldiğini bilmek kanunları anlamamızı sağlıyor. Roma hukuku ya da hukuk tarihi gereksizdir önermesini kabul etmek hukukçuların hukuk bilmeyenler tarafından kanun ezberleyen kişiler şeklindeki nitelendirilmesini haklı çıkarır. Oysa hukukçu kanun ezberleyen değil kanunu yorumlayandır. Anlamadan nasıl oluştuğunu, tarihini bilmeden kanunları yorumlamak da mümkün değildir diye düşünüyorum. Biz teknisyen değiliz ki yalnızca yaptığımız kadarını bilelim! Keşke tüm hukukçular iyi yetişmiş birer bilim adamı olsalar da dosyalar hukukçu bilirkişilere tevdi edilmese iyi olmaz mı?