Mesajı Okuyun
Old 21-12-2006, 17:29   #13
Av.Suat Ergin

Varsayılan Aydın'da Türkçe Atağı

Aydın'da Türkçe atağı

Aydın Belediye Meclisi'nin, belediye sınırları içinde faaliyet gösteren işyerlerine Türkçe isim verilmesi kararı, halktan da büyük destek gördü

21.12.2006

Belediyenin web sitesinde oylamaya açtığı konuda oy veren bin 163 kişiden yüzde 91.57'sini oluşturan bin 65 kişi, kararı desteklediğini belirtti. Kalanı ise `Bazıları hariç' ve `Katılmıyorum' yanıtı verdi.

Belediye Meclisi'nde, 5 Kasım tarihli meclis gündeminin son maddesi olan belediye sınırları içerisinde faaliyet gösteren işyerlerinin ilan-reklam tabelalarının Türkçe isimlerden oluşması önerisi oybirliğiyle karara bağlandı. Ulusal anlamda tescillenmiş markalar hariç, yeni açılacak işyerleri ve halen faal olan işyerlerinin tabelalarının Türkçe isimlerden oluşmasına karar verildi.

Aydın Belediyesi'nin internet sitesinde karar halka açıklanarak görüşü soruldu. Yapılan oylamaya bin 163 kişi katıldı. `İşyerlerine Türkçe isim verilmesi hakkında fikriniz nedir' sorusuna 1065 kişi `destekliyorum' yanıtı verdi. 49 kişi `Bazıları hariç olabilir' dedi, 49 kişi de `Katılmıyorum' oyu kullandı.

Belediye Başkanı İlhami Ortekin, işyerlerine Türkçe kurallara uyulmadan yabancı isim verilmesinin birçok tepkiye yol açtığını belirterek, "Türkçe'ye sahip çıkmalı, korumalıyız. Karar, bu anlamda büyük önem taşıyor. Türkçe'de bulunan 29 harfin dışında kullanılan hiçbir harf bundan sonra bir işyeri ismi ya da tabelasında yer almayacak" dedi.

http://www.vatanim.com.tr/root.vatan...0&Categoryid=1