Mesajı Okuyun
Old 05-08-2006, 20:45   #20
Ayşen GÜLER

Merhabalar Sayın Ergin,

Yorumlarınız ve ilginiz için tekrar teşekkürler.Ama sizin söylediklerinizden ve kendi araştırmalarımın sonunda anlıyorum ki hukuk diline yerleşmiş Osmanlıca kelimeleri en iyi ihtimalle yazı dilinde yanlış kullanacağım(çünkü belirsizlikten dolayı en az bir kişiye yanlış gelecek kullanımım).En iyi ihtimalle diyorum Çünkü konuşma dili ve dile hakim olma kıstasları baştan eleyecek beni.

Sorunuza gelince...Beni öz Türkçe taraftarı olarak mı nitelemiş olduğunuzu tam anlayamamakla birlikte yeri de gelmişken bu konudaki düşüncelerimi ifade etmeye çalışayım.Aslında bu konuda zaaf ve beğenilerim de olmakla birlikte benim savunduğum şey anlatma ve anlaşılma konusu.Osmanlıca kelimelerin beni çektiği bir gerçek,benden büyüklerde bağımlılık yaptığı ise daha kuvvetli bir gerçek.Ancak ısrarla hukukta bu kelimeleri kullanmak en fazla sınavları iyi geçen hukuk öğrencileri çıkarıyor karşımıza bence.Diğer kutba gidersek..Şu an veya zamanla öz Türkçe kullanılmasını savunmak da aynı soyutlukta ve sakıncaları olan bir yol.Çünkü öz Türkçe dediğimiz dil içindeki kelimelerin çoğu da şu an bize osmanlıca kadar yabancı ve bir dezavantaj daha var ki öz Türkçe kelimelerin kullanımını (bir anda zaten imkansız)zamnla yayabilcek kadar konuşan bilen kişi çok az.

Özetle ben artık terimleşmiş kelimeleri değiştirme çabasında değilim,ama bu terimlerin neyi ifade ettiğinin (bazen kasten bile yapıldığını düşünüyorum özetle demek yerine hulasa demek mesela ) Osmanlıca kelimelerle ifade edilmesine şiddetle karşıyım.Belki bu yol biraz karizmatik ama araştırmacılığı,öğrenme hızını,bilime olan ilgiyi,merakı başarıyla körelten bir yol.Yeni nesillerin sürekli artarak göstermesi gereken çabayla kaybedeceği zamanı,önceki nesiller sürekli azalan bir çabayla daha verimli hale getirebilirler bence.Bu yolda kanunların türkçeleşmesi bence harika bir şey.

Biraz uzun oldu galiba Hem de sorduğunuz noktaya temas etti mi emin değilim.İçtimaya gelince bence bu hali güzel Çok güzel anlıyoruz doğru ve bilinçli bir şekilde kullanılmış,bir yazı veya konuşma diliyle..

Saygılarımla