Mesajı Okuyun
Old 07-02-2015, 14:02   #1
khü_av.erarslan

Varsayılan Baro kaydında adres bildirimiyle vergi mükellefi olunur mu ?

Merhabalar, ben ruhsatımı gectiğimiz ay aldım fakat herhangi bir yerde henüz çalışmıyorum ama arıyorum. Yemin törenine gittiğimizde dolduracağımız formla ilgili de bilgim yoktu açıkcası. Adres bildirimi gerektiği söylendi, ben de herhangi bir yerde çalışmadığımı söyledim formlarla ilgilenen beye. kendisi de ev adresimi göstermem gerektiğini söyledi. yazdım. ( is yeri adresine ev adresiyle ayni yazmamiz soylendi. )

şimdi şöyle ki ben kendimi çalışacak bir büro arama derdine düşümüşken aklımı kurcaladı. ben herhangi bir vergi açılışı yapmadım. çünkü evimin adresi var fakat fiili olarak avukatlık mesleğini icra edecek herhangi bir girişimim yok. zaten gelirim de yok bu yönde. kartvizitim yok, iş yeri olarak kullanmak üzere bir tabela asmışlığım vesaire yok. Zaten şu an için bağlı olarak çalışarak tecrübe edinmem gerekir, serbest meslek olarak bu işi yapabilecek tecrübem yok.

Yani ben adres bildirince vergi mükellefi oluyor muyum? değilsem eğer; sigortalı çalışırsam vergi mükellefi olur muyum ? bu durumda, işe başlar başlamaz 10 gün içerisinde mi bildirmem gerekiyor, adres değişikliğiyle birlikte mi? ben mi yanlış biliyorum bir şeyleri.

iki kişiye danıştım birisi ruhsatını alınca vergi mükellefi olmazsın dedi. ev adresini göstererek adres bildirimi sorununu aşarsın dediler ki zaten öyle yaptırdılar yemin töreni öncesi. birisi de vergi mükellefisin dedi.

Kafam karıştı, zaten bir sürü şeyin peşinde koşturuyorum. Bir şeyleri atlayıp kendime sıkıntı çıkarmak istemiyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim...

Ek not: ev adresini yazmamız istendi demiştim, baro levhasında ev adresimi görüyorum. Bu durumu daha geçen hafta fark ettim.