Mesajı Okuyun
Old 29-07-2008, 12:29   #18
av_sibelll

müdahalenin önelenmesi ve ecri misil tazmiatı hakkında benimde bir sorum olacak. Bunu daha önce siteye taşımıştım ( http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=29582 ) fakat bu sefer farklı bir sorum olacak.
Benim müvekkilimin babası 2005 yılında vefat ediyor. Kalan miras için bu sene veraset ilamı alınarak kimlerin kaç payı olduğu belirlendi. Muristen kalan taşınmazlar yanlız bir paydaş tarafından kullanılmakta, ekilip biçilmektedir. Bu ekip biçme olağan kullanım mıdır? Ben paydaşlar arasındaki hukuki niteliğin alınan veraset ilamı gereğince hisseli mülkiyete dönüştüğünü düşünüyordum taki bu kısmı okuyana kadar. Yoksa hisseli mülkiyete çevirmek için tüm paydaşlarla tapuda mı hisseli mülkiyete çevirmek gerekmektedir?
- Acaba benim olayda mirasçılar arasındaki hukuki durum hisseli mülkiyet mi yoksa elbirliği halinde mülkiyet mi onu belirleyemedim.
- ikincisi acaba elbirliği halinde mülkiyet ise müdahalenin önlenmesi ve ecrimisil davası açarsam hakim ecri misil için diğer paydaşları da davaya dahil etmem için süre mi verecektir?
- ecrimisil ve müdahalenin önlenmesi için öncelikle paydaşlığın giderilmesi davası mı açmam gerekiyor? Bu soruların cevaplarına çok ihtiyacım var. İyi çalışmalar.