Mesajı Okuyun
Old 11-03-2011, 17:28   #2
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan mehmetseyrek
Müvekkil kadın ,bir süreden beri tapusu kendisine ait evde bir erkekle yaşamaktadır.Erkeğin boşandığı eşine olan nafaka-tazminat borçları nedeniyle müvekkilime ait eve hacze gelirler.
Müvekkil ümmidir.Okuma yazması yoktur.Eşyaları haczedip götürmek isterler.(Bana anlatılana göre) sırf eşyaları götürmemek için haciz tutanağını imzalaması istenir.Eşyaları gitmesin diye haciz tutanağını imzalar.Ancak imzalamış olduğu haciz tutanağının icra kefilliği olduğu sonradan anlaşılır.
Okuma yazması olmayan müvekkil.İrade fesatına uğratılarak icra kefili yapılmıştır.
Neyapmalıyım?
Memur muamelesini şikayet yoluna gidebilir miyim?
İcra Memurunu ve Hacze gelen (Avukat mı henüz öğrenemedim)kişiyi savcılığa şikayet edebilir miyim?
Kendisinden başka olayı gören -bilen yok.
Ne yapmalı?
Değerli düşünceleriniz için şimdiden teşekkürler.
Av. Mehmet Seyrek

Üstad,

Anladığım kadarıyla, kefilliğe itiraz etmenzi gerekecek. Zira Okuma yazma bilmeyenlerin atmış oldukları imza, itiraz halinde kendilerini bağlamıyor. Bu anlamda gerek işleme itiraz gerek se de savcılık sürecini işletebilrisiniz ama savcılığın dava açma yoluan gideceğini sanmıyorum. Muhtemelen okuma yazma biliyorum, demişti savunması yapılacaktır. O anlamda hukuki sürece giriniz ve size gelecek icra takibine itirazla birlikte okuma yazmasının olmadığını ispatlamanız gerekecektir, diye düşünüyorum.

YARGITAY 12. HUKUK DAİRESİ E. 1998/11900 K. 1998/12299
Borçlu itirazında imza atmayı bilmediğini, okur yazar olmadığını bildirerek takip konusu senetteki imzayı inkar etmiştir.
Mercice, borçlunun okur yazar olup olmadığının yöntemince resmi kuruluşlardan, örneğin seçim kurulu, vergi dairesi, belediye, mahalle muhtarlığı gibi yerlerden araştırılıp tesbit edilmesi, imza atmayı bilmediğinin anlaşılması halinde itirazın kabul edilmesi gerekirken,