Mesajı Okuyun
Old 06-05-2009, 23:59   #24
Ayşen GÜLER

Varsayılan zaman...

Merhabalar bu başlığa hala umutla bakabilen değerli arkadaşlar;

Yıllar önce =) kısa bir not eklemişim hukuk fakültesinde okuyan ve ideali kaymakam olmak olan bir öğrenci olarak...

Şartlar değişti 2008 temmuzunda mezun oldum.. Ve belki benim gibi birkaç kişi daha vardır diye kısa ve zorlu sürecimi özetlemek istedim:

Kpss den aldığım puanla hasbelkader kaymakamlık yazılı(test) sınavına girebildim.Sınavda geçmiş yıllara oranla daha fazla hukuk sorusu vardı.Bense hukuk bilgime biraz olsun güvendiğim için son aylarımı iktisat dersine teorik olarak çalışmakla geçirdim.Sınavda iktisat soruları azalmış ve sorular güncel sayısal veriler ağırlıklı olarak seçilmişti. Sonuç hüsran.. 70 küsürdü gelen puan..

buraya kadar pek tabi benim kapasitemin yetersiz olması, düzenli çalışmamam,yanlış yöntemlerle çalışmam, hayalperest olmam vb. kişisel özelliklerim nedeniyle manzara bu hali aldı..

aslında çok uzun bu deneyim(sizlik) yolunu anlatmak.. Ama daha önemlisi arkadaşlarım yazılıyı geçsek dahi zorlu bir mülakatla karşılaşacağımız için,bir hukuk mezunu olarak ne yapılacağı çok ciddi düşünülmeliydi..Mesela ben bir ideal rüzgarı ile bitrdim okulu ve her şey planlı sanıyordum meğer değilmiş.Bir şeyi çok istedikten sonra başka bir şeyi istemek, hem de başarısızlık önünde dururken o çok istediğin şeyi çok istemeni kendine bile rasyonel gösteremiyorken ve akabinde her ay neredeyse hakimlik sınavları peyda olurken veya hayati veya hukuki kaygılarla avukatlık mesleğine duyulan yakınlıkla ve bir ton başka faktörle bu yol beni çok yordu..
Allah düşmanımın başına vermesin=)

Artık sonuçlandırayım kısa(!) yazımı.. belki çok yol gösterici değil ama satır aralarında göreceğiniz hatalarım umarım işinize yarar... Her şeye rağmen ben galiba bu yolda olacağım ,konuşmak isterseniz..

iyi çalışmalar,
saygılarımla.