Mesajı Okuyun
Old 22-03-2010, 15:56   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan asli.cankaya
katalog suç olması gerekmediği yönündeki düşüncenize katılıyorum.fakat tüm dosya kapsamındaki deliller(trafik tespit tutanağı müvekkilin kusursuz olduğu yönünde-araç hasarlarına ilişkin fotoğraflar var lehe-tanıkların beyanları yine kazadan sonra araçların yönlerinin asla değiştirilmediği yönünde vs.vs.)müvekkilimin lehine iken sadece olay gününü anlatırken (gidip geldiği yerler arası mesafe 2-3 km. gibi kısa mesafelidir)ifade ettikleri ile sinyal bilgileri çelişmekte olduğundan,bu baz istasyonu sinyal bilgilerinin nokta atışı yapamadığı da göz önünde bulundurulursa,salt bu delile dayanarak hüküm kurulabilmesi mümkün müdür?

Araçların çarpışma şekli ile konum ve yönlerini tam olarak bilmiyorum ancak telefon sinyalinin "nokta" yer tayin edemeyeceğinden eminim.

Tanık beyanlarındaki ifadelerle sinyal bilgileri çelişiyorsa elbette ki o tanıkalrın beyanları kuşkulu beyan olarak dikkate alınır ve bence o beyanlara itibar edilemez. Ancak salt sinyalin de aracın "şerit değiştirdiği" iddiasını ispata yetmeyeceği kanaatindeyim. Bu durumda kaza tespit tutanağı ve fotoğraflar, aksi ispat edilene kadar geçerli bir delil olarak kabul edilir diye düşünüyorum.