Mesajı Okuyun
Old 08-05-2007, 22:02   #106
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan ibrahimb
sayın demirel,
96.madde gündem dışı deyince her şey apaçık mı oluyor. "başkaca bir hüküm yoksa", tabiri bu konuda 96.maddeyi gündem dışı mı bırakır. siz, 96.maddeyi bir kereliğine ilga ederek, sadece 102.maddeye bakıyorsunuz. hoş ona baksanız da o sonuç çıkmaz ama. oysa bu konu değerlendirilirken 96 ve 102 birlikte değerlendirilmelidir. toplantı yeter sayısı ilk iki turda 367 olacaksa bu maddeye apaçık yazılmak zorunda değil miydi? neden kanun koyucu bunu es geçmiştir? elbette toplantı yeter sayısı ile karar yeter sayısı farklı olacaktır. 184'le 367 nasıl sağlanacaktır diyorsunuz? elbette sağlanmayacaktır. sağlanamadığı için de diğer turlara geçilecektir. diğer turlarda da 276 kişinin oylama başında bulunmasına gerek yoktur? oylama bitimine kadar meclise gelmesi ve oyunu kullanması yeterlidir.
selamlarımla

sayın ibrahimb,

Bu şekilde tartışmayalım isterseniz. Benim AY nın herhangi bir hükmünü ilga etmek haddim değildir, yetkim de yok. Özel hüküm varsa, özel hüküm uygulanır, genel hüküm değil. (Kanunlar hiyerarşisiyle ilgili temel bilgileri anımsamak, hangi hükmün tatbik edilmesi gerektiği noktasında tereddüt yaşamamak için yeterli)

102. maddede ilk 2 tur için 367 şart koşulmuşsa neden açık açık yazılmamış, kanun koyucu unutmuş mu diyorsunuz. Anayasanın sair hükümlerine göz atmanız, bu itirazınızın da yerinde olmadığını size kanıtlayacaktır. 87.maddede genel-özel af için üye tamsayısının 3/5 i der, 550 nin 3/5 inin kaça tekabül edeceğini, ilkokul dört işlemde öğrendiğimiz için, o maddede olduğu gibi, 102.madde de de 2/3 hesabında sorun yaşamıyoruz.

Şu sürekli sayılıp duran rakamları bir kez de biz hesaplayalım:

96.madde:

Anayasada başkaca hüküm yoksa:

Toplantı yeter sayısı: En az 1/3, yani 184
Karar yeter sayısı :Katılanların salt çoğunluğu, yani en az 93, ANCAK; karar yeter sayısı üye tamsayısının 1/4' inin 1 fazlasından az olamayacağından; 139 (138,5 diye bir mv sayısı olamayacağından)

102.maddedeki turları sıralayalım:

1.tur :550'nin 2/3 'ü, yani : 367
2.tur :Aynı, 367
3.tur :Tam sayının salt çoğunluğu, yani 276
3.turda hiç bir aday 276 oyu sağlayamazsa, 3.turda en çok oy almış 2 aday arasında 4.oylama
4.oylamada aranacak sayı: Yine 276

276 sayısı 4.turda da sağlanamazsa, TBMM seçimlerinin yenilenmesi.

...

Ben CB seçimini düzenleyen 102.maddenin hiç bir turunda , ne 184, ne de 139 rakamına ulaşamıyorum. Hal böyleyken, 96.madde konusunda ısrar edilmesini, hiç anlayamıyorum.

Saygılarımla...