Mesajı Okuyun
Old 27-06-2007, 21:17   #112
Admin

Sayın justiz,

Alıntı:
Türk Anayasa Mahkemesinin 367 karari verdigini kendisine iletince inanamadi cünkü konunun aslinda hukuki degil siyasi oldugunu bilemezdi tabiki. Egitimini yurtdisinda tamamlamis bir avukat olarak düsünüyorum, bu karar bizi Muz Cumhuriyeti seviyesine indirmistir.
Avusturya Anayasa Mahkemesi kendi yetki alanına giren bir konuda bir karar verse, bir Türk Hukuk fakültesinin dekanı da "bu karara inanamasa" ve kararı siyasi bulup, Avusturya'nın muz cumhuriyeti seviyesine indiğini söylese, Avusturya'lı hukukçuların bu yorum karşısındaki tepkileri ne olurdu?

TC Anayasa Mahkemesinin yargıçları bir karar vermiştir. Zaten ortada verilebilecek iki karar verdi, birini verdiler. Eminim hangisini verseler, karşı görüştekiler o kararı eleştirecekti. Zira konu öyle bir konuydu ki, Anayasa Hukuku Öğretim Görevlileri bile kendi içlerinde ikiye bölünmüşlerdi ve aynı eğitimi alan hukukçular ve hatta bu dersi okutan hocalar bile konu hakkında fikirbirliğine varamıyorlardı.

Hal böyle iken Türkiye Cumhuriyetinin en yüksek yargı mercii olan Anayasa Mahkemesinin verdiği karara bu kadar sert ve saygı sınırlarının dışına çıkan eleştiri neden? Siz karara katılmayabilirsiniz, kararı hukuki yönden ve hukukçu bakış açısıyla da gerekçeli olarak eleştirebilirsiniz, ancak bir Mahkeme yargıcının verdiği kararı "siyasi" olarak nitelemek ve üstelik bu yargı kararı nedeniyle Türkiye'ye muz cumhuriyeti nitelendirmesi yapmayı ben şahsen yargıya erkine saygısızlık olarak nitelendiriyorum.

Bu eleştirim sadece size yönelik olmadığı gibi, aslında sadece bu konuya yönelik de değildir. Bence bir Yargıtay kararı da bu saygıyı hak eder, bir Sulh Hukuk Mahkemesi ilamı da, bir Anayasa Mahkemesi kararı da. Yargı kararları yanlış olabilir, çoğunluğun fikri ile çelişik olabilir, hatalı gerekçelerle oluşturulmuş olabilir, bu durumda bunların ne şekilde düzeltileceğini de yine yasalarımız belirler. Ancak kararlar yanlış da olsa, hatalı da olsa, bizim katılmadığımız kararlar da olsa, sadece yargı kararı olması hasebiyle yargı erkine saygının gereği olarak mutlak bir saygıyı hak eder diye düşünüyorum.