Mesajı Okuyun
Old 28-01-2010, 10:02   #7
adlt-2007

Varsayılan Zorunlu Müdafilik için Eğitim Şart Ama Ücretsiz Olmalı

CMUK Avukatlığı yapabilmek için ve hatta başkaca alanlarda da ek eğitimlerin olması gerektiği kanısındayım. Ancak eğitim için bir ücret talep edilmesi hakkaniyete aykırı ve hukuki de değildir. Zira Avukatlar meslsğe başlarken zaten yeterince para ödüyor.(Ruhsatname için,baroya giriş aidatı vs.)Kaldı ki bu eğitimi alacak olanların fiilen avukatlık yaptıklarını ve aidatlarını da ödedeiklerini düşünürsek ayrıca verilecek olan eğitimden ücret alınması bence doğru değildir. Bu baroların asli görevlerindedir. Bu eğitimlerin bir sektöre dönüşmesi yanlıştır. Şöyle bir şey yapılabilir aidat borcu olmayanlara sadece eğitim verilebilir. Hem aidat borcunu düzenli olarak ödeyenleri ödüllendirmiş hem de teşvik etmiş oluruz diye düşünüyorum. Buradan tüm Baro Yönetim Kurulları Başkan ve üyelerine şu eğitim seminerlerinden ücret alınmaması yönünda bir çalışma yapılmasını rica ediyorum. Aidatlar ,mesleğe girişte alınan ücretler bu eğitimleri de kapsamalı.Hukuken itiraz edimesi ve dava açılması halinde de haklı çıkılacağını düşünüyorum .saygılarımla...