Mesajı Okuyun
Old 05-11-2007, 16:33   #4
Av.A.Bilgili

Değerli Meslektaşlarım .Forumdaki güzel paylaşımlarınızdan benim için çok önemli olan bir dava için çok faydalı ve aydınlatıcı bilgiler edindim.Bilgi ve tecrübelerini bu forum vasıtası ile bizlerle paylaşan meslektaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.

Konuyla ilgisi bakımından benim davamda şöyle bir sıkıntım var sizinle paylaşarak değerli görüşlerinize başvurmak istediğim:

Müvekkilim satış vaadi sözleşmesi ile 2006 yılında yükleniciye ait bloklardan 2 adet daire satın alır.Binalar 6 ayrı parselde 6 blok halinde.Daireler nerde ise bitmiş vaziyette ancak henüz kat irtifakı ve kat mülkiyetine geçilmiş değil.Yüklenici özellikle sattığı ve bu arada müvekkile sattığı dairelerin de bulunduğu ve tapuda halen kendi adına gözüken 3 ve 4 parsele tahdit koyduruyor.Bu arada diğer 4 parsel temiz durumda.Şimdi biz müvekkile satılan dairelerin tekabül ettiği arsa paylarının tescili için bir dava açacağız amma bu tahditler dolayısı ile davayı kazanıp tescili gerçekleştirsek dahi bu tedbirler mevcut olarak tescil gerçekleşeceğinden ve borcun büyük miktarda olması dolayısı ile ,sonradan tahdit sahibinin bize karşiı ileri süreceği talepler açısından davayı kazanmamızın anlamsız kalması riski altındayız.Sorum şu,nasıl bir dava açalım?Mahkemeden bu parsellerdeki tedbirlerin kaldırılarak,temiz olan ve yükleniciye ait olan diğer parsellere tahvilini isteyebilir miyiz?Bunun yolu nedir?Yani her ne surette olursa olsun biz temiz olarak bu gayrımenkullerin tescilini isteyebilir miyiz?Tecrübelerinizi ve varsa elinizdeki yargıtay kararlarını paylaşırsanız çok sevinirim.Paylaşım için şimdiden teşekkürler.....