Mesajı Okuyun
Old 18-07-2008, 13:49   #2
mutlakadalet

Öncelikle şu hususu belirtmek gerekir ki; basında yanlış lanse edildiği üzere "boşanan kadınların key ödemesinden yararlanmalarına engel bulunmamakla birlikte boşanan memur kadınlara evlilikleri dönemine ilişkin key ödemesi yapılmamaktadır." Yani kadın, boşandıktan sonra çalışmaya devam etmiş ve maaşından key kesintisi yapılmışsa, elbette ki; bu kesinti karşılığında ödeme alabilecektir.

Şimdi boşanan kadınların, evlilikleri dönemine ilişkin key ödemesinin neden yasak olduğunu incelersek:

KONUT EDİNDİRME YARDIMI HAK SAHİPLERİNE ÖDEME YAPILMASINA DAİR KANUN

AMAÇ VE KAPSAM
Madde 1 - (1) Bu Kanunun amacı, mülga 3320 sayılı Memurlar ve İşçiler ile Bunların Emeklilerine Konut Edindirme Yardımı Yapılması Hakkında Kanun uyarınca hak sahibi olanlara nakit veya hisse senedi olarak ödeme yapılmasına ilişkin usûl ve esasları düzenlemektir.

MÜLGA 3320 SAYILI MEMURLAR VE İŞÇİLER İLE BUNLARIN EMEKLİLERİNE KONUT EDİNDİRME YARDIMI YAPILMASI HAKKINDA KANUN

KAPSAM
MADDE 1 ... Eşlerden her ikisi de yardıma müstehak iseler bu yardım aile reisine yapılır. Ancak yardıma müstehak eşlerden her ikisine yardım yapılıp yapılmamasına karar vermeye Bakanlar Kurulu yetkilidir. Eşlerden her ikisine yardım yapılması halinde, bu yardım bir konut için kullanılır.Ancak Konut Edindirme Yardımından bir defa, yararlanılır.

Yeni Türk Medeni Kanunu çerçevesinde aile reisinin erkek olduğu yönünde bir hüküm yoktur. Bu bakımdan yukarıda yer alan yasa hükmüne dayanılarak; memur olan eşlerden yalnızca erkeğe ödeme yapılması şeklindeki bir uygulama yasal dayanaktan yoksun kalacaktır. Kaldı ki; yasal dayanağı olsa dahi Sayın Kayar'ın yukarıya alıntılamış olduğu açık Anayasa hükümlerine aykırılık doğacaktır. Bu bakımdan söz konusu uygulama kabul edilebilir değildir.

Saygılarımla.