Mesajı Okuyun
Old 27-08-2010, 16:54   #1
avmeltemgüneş

Varsayılan Bankaların çekte ödeme yükümlülüğü

Merhaba sevgili meslektaşlarım,

Karşılıksız kaşesi vurulan çekleri alarak F. Bankasının Hasan Paşa şubesine bankaların çek yaprağı başına ödemekle yükümlü olduğu meblağı alabilmek için gittim.Ancak banka görevlisi vekaletnamedeki ahzu kabz yetkisine dayanarak ödeme yapılamayacağını,vekaletname de banka adı hesap numarası,işlem yapmaya yetkisini olacağını, çeklerle ilgili işlem yapabilmek için ayrıca yetki verilmesi gerektiğini söylerek ,bankanın hukuk müşavirliğinden gelen yazıya dayanayarak ödeme yapamayacağını belirtti. Ben de haklı olarak bankanın hangi kanuna dayanarak nasıl bir düzenleme yaptığını ve gelen yazıyı görmek istediğimi belirttim. Bana hukuk müşavirliği ile görüşmem gerektiğini yazının onlarda olduğunu belirterek bana böyle bir yazı gösteremedi.

Bunun üzerine bende F. Bankasının hukuk müşavirliğini arayarak meslektaşımla görüştüm.Meslektaşıma bankanın uygulamasının hangi kanuna dayanarak yaptığını bana maddesini ve gerekçesini nerede olduğu hakkında bilgi vermesini istedim. Ancak değerli meslektaşım son derece yakışıksız bir üslupla ahzu kabz yetksine dayanarak ödeme yapılamayacağını, bankanın bu uygulamasının son derece doğru olduğunu basiretli bir tacir gibi davranma yükümlülüğü olduğunu, bankanın uygulamasının herhangi bir kanuna dayanmadığını, bankalarının böyle uygun gördüğünü ve vekaletname de açıkça yetki verilmesi gerektiğini belirterek bu arada aynı yakışıksız üslubla konuşmaya devam ederek ödeme yapılamayacağını belirtti. Bankaya yazılı olarak da başvurdum.Cevabını merak ediyorum.
Fakat dün bir meslektaşım yine özel bir bankaya giderek bankanın çek yaprağı başına ödemekle yükümlü olduğu meblağı vekaletnamesindeki ahzu kabz yetkisine dayanarak aldı.Hem de hiç beklemeden..

Bankalar çek yaprağı başına ödemekle yükümlü oldukları miktarı ödememek için eliden geleni yapıyor. Keyfi bir uygulama ile.

Ayrıca müvekkile durumu anlattım. Kendisi gitti bankaya ona da takasa giren çeklerle ilgili yaprak başına ödeme yapamayacaklarını belirtmişler.

Bankadan bu parayı nasıl tahsil edebilirim bu işin peşini bırakmak niyetim yok!!

Herkese iyi çalışmalar