Mesajı Okuyun
Old 05-02-2006, 11:26   #46
mehmetdemirlek301

Alıntı:
Çünkü yasa milyonlarca evli çiftin bu tarihten önceki edindiği mallar konusunda evlilik tarihinden itibaren yasanın uygulanmasını düzenleyen kaynak İsviçre Medeni kanunu düzenlemesinden dönmüş,geçmiş fiili eşitsizliğin devamına 4722 sayılı uygulama kanunu 10.maddesiyle MEVCUT EVLİLİKLERİN BU TARİHE KADAR OLAN MAL EDİNİMLERİNE bu yasanın uygulanmasına engel oluşturmuştur.

Sayın hykayar;

4722 S.K.'nun getirmiş olduğu, edinilmiş mallara katılım rejiminin mevcut evlilikler bakımından geçmişe yönelik uygulanmasını savunmuş olmanızı anlayamıyorum.Zira kanunlar geçmişe yönelik olarak uygulanamazlar.Hele ki; insanların mülkiyet hakkına dokunacak nitelikteki kanunlar hiç uygulanamazlar.Asıl böyle bir uygulama Anayasa'ya açıkça aykırılık teşkil eder.Unutmayalım ki; T.C.'de malvarlığı yönünden eşinden daha fazlası olan kadınlar da var.Benim kanaatime göre mevcut evliliklere bu yasanın hiç uygulanmaması da gerekir.Zira yeni düzenlemede eşlere 1 yıl içerisinde notere giderek sözleşme yapmaları yönünde bir yükümlülük getirmekte.Bu yükümlülüğü pratiğe dökmenin kolay olmayacağı da aşikardır.Zira mevcut evlilikte eşlerden birinin bu yönde diğerinden talepte bulunması eşler arasında bir güvensizliğin doğmasına yol açacağından birçok evli çift de böyle bir sözleşme yapmaya yanaşmamıştır-yanaşamamıştır.

Eski sistemimizdeki mal rejimi gayet isabetliydi ve birçok gelişmiş ülkede mal ayrılığı rejimi öngörülmüştür.Eşlerin mülkiyet hakkını ihlal eden bir düzenleme yerine boşanmadan kaynaklanan maddi ve manevi tazminat sorunlarına biraz eğilinmiş olsaydı kanaatimce daha isabetli olurdu.Zira, yeni düzenlemeyle, çıkara dayalı evliliklerin artacağı, yakın bir gelecekte aile birliği kavramının tarihe karışacağı gibi sosyal sonuçlar doğuracağını düşünüyorum.Evlilik dışı ilişkiler, evlilik dışı çocuklar v.s.

Anlatmak istediğim; adil olmayan yasalar, sadece erkekleri değil önceki mesajımda verdiğim örnek gibi kadınları da etkileyebiliyor.Devlet, tek tek bireylerin haklarına saygı göstermelidir, düzenlemelerini ona göre yapmalıdır.Bu sebeplerle dercetmiş olduğunuz görüşlerinize iştirak edemeyeceğimi bildiriyorum.Saygıyla...