Mesajı Okuyun
Old 09-08-2017, 15:39   #1
Konuk

Varsayılan psikolojik şiddet nasıl ispatlanır ve bu nedenle velayet davası açılır mı?

merhaba,
2010 yılında eşimden anlaşmalı olarak boşandım. Fiziksel şiddet sonrasında protokolü baskı altında imzaladım ve çocukların velayetini babalarına bıraktım. Şuan çocuklarım 14 ve 10 yaşındalar. Protokolde 15 günde bir haftasonları, sömestr tatillerinde 15 gün ve yaz tatillerinde 1 ay süre ile çocukları alma hakkım yazılı. Bu arada geçen sene yeni bir evlilik yaptım. Geçen sene evlenmeden önce çocuklarımın eşimle görüşmesine babaları izin vermediğinden kızım ile 2016 Şubat ayından 2017 Şubata kadar 1 yıl boyunca görüşmedik. Oğlum düzenli gelmeye devam etti, ancak oğluma "sen bizim kararımıza uymuyorsun, bizi satıyorsun" gibi zorlamalar ve telkinler yapıldığını oğlum birkaç kez çocuk doğallığıyla bana anlattı. 2017 Şubat'ta kızımla da görüşmeye başladık, ancak eşimle kızım arasında yaşanan sözlü bir tartışma sonrasında Haziran ayından beri bu sefer iki çocuğumla da görüşemiyorum. Bahane olarak çocuklar seninle görüşmek istemiyorlar deniyor. Çocuklarıma sorduğumda da görüşmek ve konuşmak istemiyoruz cevabını alıyorum. Bugüne kadar babaları tarafından sürekli kötü ve sorumsuz Anne olmakla suçlandım. Çocuklarımın hastalıkları, ameliyatları bana haber verilmediği halde, yanlarında olmamakla, onları ihmal etmekle suçlandım ve çocuklarımın da bu konuda ikna edildiklerini biliyorum. Boşandığım kişi birlikteliğimizde bana da hakaret ve aşağılamalar ile psikolojik şiddet uyguladığından şuan çocuklarıma da aynı şekilde baskı yaptığı konusunda ciddi şüphelerim var. Ancak çocuklarımın ikisini de kendi tarafına çekmiş bulunuyor. Beni kötüleyerek çocukları annelerinden uzaklaştırıyor ve iletişimi engelliyor. Çocuklarımın yıpranmaması açısından icra yolu ile onları almayı düşünmedim, fakat annelerine olan ihtiyaçları da göz önüne alındığında babalarına bir yaptırım uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bu doğrultuda yapabileceğim neler olabilir? Yardım ve önerilerinizi rica ediyorum. Saygılarımla