Mesajı Okuyun
Old 18-01-2013, 17:51   #1
tunca07

Varsayılan İİK'da İBAN Hukuksuzluğu Hakkında

Selam,
İcra Takiplerine getirilen IBAN no yazılması ile ilgili yeni düzenleme yüzünden icra takibi yapamıyorum. Banka'da hesap numarası açtırmak da istemiyorum. İcra Müdürü İBAN nosuz takipleri reddediyor. Hiç bir vatandaşı veya avukatı böyle bir şeye zorlamaya hakları olmadıkları halde bu hukuksuzluğu alenen uygulayan devlete karşı bugüne kadar herhangi bir itiraz veya dava açıldı mı? Bu durum kanımca alenen gerek insan haklarına gerek anasaya gerekse hukuk düzenine tamamen aykırıdır ve suçtur. Milleti ve Adliyeleri bankalara peşkeş çekmektir. Konuyla ilgili bilgisi ve görüşü olanlardan yanıt bekliyorum. Bu konuda barolar birliği nezdinde bir çalışma yapılmalıdır diye düşünüyorum. Hali hazırda bir çalışma varsa bilmek isterim.

İlaveten aynı durum CMK ücret alacakları içinde geçerli, CMK'dan biriken ücretlerimi zorla iban numarası vererek ödemekteler. Oysa hizmeti verenler olarak bu duruma boyun eğmek ne derece normaldir? PTT hesap numaram ile ücretimi talep ettiğimde ise sistemde PTT olmadığı için yine talebim kabul görmedi. İlla banka ile çalıştırılmak istenmesi ve bu dayatma her anlamda insan haklarına ve mesleğin onuruna yakırıdır diye düşünüyorum.
Meslektaşlarımın bu konular hakkında görüşünü ve mevcut itirazların olup olmadığını öğrenmek isterim.
Selam ve Saygılar
Av. Mehmet Tunca DEMİRBAŞ
Balıkesir Barosu