Mesajı Okuyun
Old 20-05-2008, 11:48   #1
duyurucu1

Rahatsiz Gereği düşünüldü

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ!

Ben sessiz sedasız avukatlara ayrılan yerde duruşmayı izliyordum.Dava bir hukuk davasıydı.Davacı ve davalı tarafa ayrılan yerde avukatlar ,yanlarında vekilleri vardı.

Hakim usulüne uygun olarak taraflara söz verdi.taraflar konuştular.Taleplerini dile getirdiler.Hakim konuşulanları ve talepleri tutanağa yazdırdı.red edeceklerini de anında red etti.Ve tutanağa geçirdi.

Sonra hakim konuştu:”Gereği düşünüldü;”Avukatlar ve taraflar ayağa kalktı.

Tam bu sırada Davacı vekili konuşmaya başladı.”Efendim şu belge şöyle oldu da şurası böyle oldu..”

Hakim konuştu”Sayın avukat bakınız gereği düşünüldü!dedim”

Avukat ,”Efendim bu belge şöyle oldu da böyle oldu..”

Hakim”Sayın avukat lütfen beni dinler misiniz! Bakınız size gereği düşünüldü dediğimi söylüyorum.Bu ne demek?Artık ben konuşacağım,demektir”

Salonda çıt yok.Oturan avukatlar,dinleyiciler merakla hakim ile avukat arasındaki tartışmayı izliyorlar.Ben de izliyorum.

Avukat:”Evet efendim ama,dosya içerisindeki delillerden şu delil ,şu kağıt..”şeklinde başlayıp konuşmasını sürdürüyor.

Hakim”Sayın avukat,deminden beri konuştunuz.Konuştuklarınızı tutanağa yazdırdım.Başka talepleriniz varsa onları da tutanağa yazdırdım.Siz konuşurken ben sözünüze müdahale etmedim.Artık söz sırası bana geçti.Ve ben Gereği düşünüldü!demek suretiyle duruşma sonunda toparladığım ara kararını yazdıracağım.Ama siz hala konuşuyorsunuz.Gereği düşünüldü!dedikten sonra sizi dinlemem!.Diyeceklerinizi ya ben ara kararına başlamadan önce diyecektiniz yada hala diyecekleriniz varsa yazılı hale getirip mahkememize veriniz.”

Avukat hala “Efendim öyle ama delillerden biri şöyle oldu,böyle oldu..”

Hakimi bırakın ,ben dahi az kaldı ayağa kalkıp “Sus be!”deme ihtiyacını hissettim.Meslekdaşımı azarlama ihtiyacını hissettim.

Ama hakim benim kadar sabırsız değildi.Kızgın olduğu belli olmasına rağmen avukata “Sus be!” demedi.Kibarlığı elden bırakmadı ve “Şu andan itibaren sizi dinlemiyorum!Ara kararı yazdırıyorum.Lütfen susunuz!”diye sertçe azarladı.

Buyurun. Bu da şov yapan avukat tipi.Müvekkili yanında ya.Müvekkili “Benim avukatım ne konuştu ama.Neredeyse hakimi bile bastırdı.Hakim bile avukatıma bir şey diyemedi”imajı verecek. Ya da algılama özürlü bir meslekdaş.Bilemiyorum.

Yani biz/ben hep hakimlere,savcılara vuruyoruz,onları eleştiriyoruz ya bir de işin avukat cephesinde yaşanan olumsuzluklar var.

Kot pantolanla,salla pati,üç günlük traşla,aşırı makyajla,dekolte kıyafetle duruşmaya girenleri,cübbesi adliye dışında koluna atılı yada omzuna atılı vaziyette çarşıdaki bürosuna giden avukatları saymıyorum daha.Ama iğneyi başkalarına batırmadan önce zaman zaman çuvaldızı kendimize batırmakta yarar var.