Konu: Tavzih
Mesajı Okuyun
Old 04-04-2002, 15:06   #1
Av.Yüksel Eren

Soru Tavzih

Değerli grup üyeleri; aşağıda yazacağım konu hakkında görüş ve önerilerinize ihtiyacım var:

Trafik kazasından kaynaklanan bir hasar söz konusu, öncelikle mahkemeden hasar tespiti yaptırdım ve daha sonra polis tutanaklarındaki bilgilere göre dava açtım. Araç işleteni polis tutanağına göre x A.Ş. Bu arada hasar tespitine itiraz edildi fakat hakimin de benim de atladığımız husus, itiraz dilekçesine x A.Ş. olarak değil x ltd. şti. olarak -imza sirkileri de eklenerek- itiraz edilmiş. Dava, davalısı x A.Ş. olarak yürüdü ve karara çıktı. Karşı taraf duruşmalara gelmedi, bilirkişi raporlarına karşı beyanda bulunmadı. Kararın infazı aşamasında kararda yer alan şirketin ünvanının x ltd.şti. olduğu açıkça ortaya çıktı -ben de o aşamada farkettim- ve haciz uygulanamadı. Şimdi bu aşama HUMK mad.455 ve devamı gereğince tavzih mümkün müdür? Yoksa eski dosyayı delil olarak gösterip x ltd. şti. olarak yeni bir dava açmak mı gerekir? Bu arada 2 yıllık zaman aşımı süresi, önceki davanın açılmış olması nedeniyle kesilmiş olur mu?
Hepinize teşekkür ederim.
saygılarımla,
Av.Yüksel Eren