Mesajı Okuyun
Old 16-09-2020, 19:55   #3
Mstas

Alıntı:
Yazan Lord Mozart
Meslektaşım on günlük başvuru süresinin yasal dayanağı nedir? Bilmediğim için soruyorum bunu.

Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliğinin "Kullanıcı zararının tazmini" başlıklı 26.Maddesinde "(1) Kullanıcının kendi hatasından kaynaklanmaması kaydıyla kullanıcıya ait teçhizatta ortaya çıkan ve dağıtım şebekesinden kaynaklanan hasara ilişkin zararın tazmini için kullanıcı tarafından dağıtım şirketine zararın ortaya çıktığı tarihten itibaren 10 (on) iş günü içerisinde talepte bulunulabilir." hükmü mevcut.

Alıntı:
Yazan Av.Ozan Solak
Merhaba meslektaşlarım,iyi çalışmalar.Müvekkilin kliması ve bulaşık makinası yüksek voltaj sebebiyle arızalanıyor.Müvekkilde ilk elektrik şirketine daha sonra ise tüketici hakem heyetine başvuruyor.Tüketici Hakem Heyetinde verilen karar lehimize daha sonra ise şirket Tüketici Hakem Heyeti Kararına itiraz davası açıyor.Müvekkil şirkete 10 günden sonra başvuruyor.İlgili elektrik dağıtım yönetmeliğinde 10 günlük süre var.Yeni bilirkişi raporu da lehimize.Bu durumda 10 günlük şirkete başvurma süresi zorunlu başvuru süresi midir?

Usulen olması gereken durum bu. Ancak tüketicinin arızanın gerçekleştiği esnada sebebini bilememesi; bunun tespiti için servisin çağrılması, arızanın tespiti, rapor olarak sunulması vs. için gereken süre ile günlük hayattaki koşuşturmacayı da hesaba katınca bu sürenin herkes için yeterli olamayabileceği ifade edilebilir.

Sizin bilirkişi raporuna dayanmanız, tüketicinin bilirkişi marifeti ile de tespit edilen ayıbın giderilmesini talep etme hakkına sahip olduğu ve ayıplı hizmet sunarak müvekkilinizin zararına yol açması sebebi ile ilgili firmanın kusurunu gidermesi gerektiğini ifade etmeniz gerekiyor bence. Hakem Heyetince yapılan incelemelerle de firmanın ayıplı hizmetinden dolayı sorumlu tutulduğu unutulmamalı. Haklılığınızdan emin olmanız sebebi ile de mahkemenin gerekli görmesi halinde tekrar inceleme yapılabileceğini ifade edebilirsiniz. Eğer THH'nin aldığı bilirkişi raporu hakimin gözüne çok yüzeysel ve yetersiz gözükmezse, THH tarafından alınan raporu kabul etmemesi için hiç bir sebep yok.

Kolay gelsin.