Mesajı Okuyun
Old 08-10-2009, 15:03   #30
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Hakkın kötüye kullanılması kavramının, kira bedelinin yüksek ya da düşük olması ile hiç bir ilgisi yoktur. Plaza veya han fark etmez. Bazen 1 TL veya 10 Kuruş bile hakkın kötüye kullanılması sayılabilir.

Hatırlatmak istedim.

İkinci olarak,

Muacceliyet şartı elbette ki kiralayan lehine kabul edilen bir şarttır. Bu şartın kullanılması da yine muhakkaktır ki kiralayn için bir haktır. Lakin, her hakta olduğu gibi muacceliyet şartına dayanma hakkının da dürüstlük kuralı çerçevesinde kullanılması gerekir.

.

Galiba ben anlatamıyorum. 1 kira aylığını dahi ödeyemeyen kiracıya, muacceliyet şartını işleme koyarak (en az 2 ay; belki de 48 ay)bakiye kira alacağını talep etmek mi...Yoksa, bu şarta rağmen kiracıyı ödemeye teşvik etmek(kriz veya vicdan nedeniyle vs.)amacıyla gecikmiş kira aylığı/aylıklarını koymak mı, "hakkın kötüye kullanılması olabilir" veya hakkaniyete veya dürüstlük kuralına aykırıdır. Ya da kiracı lehinedir.

Alıntı:
Sayın admin'in, daha önce kullanma imkanı varken kullanmayıp, salt vekalet ücretini ayrı ayrı ve daha fazla almak adına birden fazla sayıda takip yapılmasına matuf "hakkın kötüye kullanılması olabilir" şeklindeki görüşü, isabetsiz değildir. (Düşüncesindeyim)

Soru sahibi, "kiracı 11 aydır kira parası ödememektedir. Ben her ayı ayrı ayrı takibe konu edebilir miyim" demiyor ki... Aşağıdaki cevabımı tekrar ediyorum.

Alıntı:
Yazan Ben
Soruda muacceliyet şartı olmasına rağmen, bu işletilmeden biriken kiralar için ayrı ayrı takip yapılıp yapılmayacağı sorulmaktadır.Örneğin ödenmeyen Ocak-Şubat kirası için Mart ayında icra takibi yapılıp, sadece 2 ylık kira bedeli talep edilirse; yine ödenmeyen Mart- Nisan-Mayıs kirası için Haziran ayında bu 3 aya ilişkin ayrı bir takip yapılabilir mi?

Sayın Admin örneği değiştirip şöyle yapınca,
Alıntı:
Yazan Admin
Bu durumda örneğin 10 aydır kira ödemeyen bir kiracı için 11. ayda her ay için ayrı ayrı olmak üzere 10 adet icra takibi yapmayı nasıl değerlendirirsiniz?

Biz de bu örnek için demişiz ki,

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Geçmiş kira aylıklarının her biri için ayrı ayrı takip yapılması durumunda, sizin görüşünüze katılırım. Ama alacaklı-kiralayanı sözleşmede muacceliyet şartı var diye, bu şartı işletmeye zorlayamayız, diye düşünüyorum.

Son olarak;

Alıntı:
Hakkın kötüye kullanılması durumunun her olayın oluş şekline göre takdiri hakime aittir. Peşinen olur veya olmaz demek de doğru değildir
demişsiniz. Yazıyı yayına sokarken Sayın Konyalı'nın cevabını gördüm. Gayet kısa ve net anlatmış. Aynen katılıyorum. Çünkü soru çok net ve kısa...

Umarım bu foruma başka enerji ve mesai harcamak zorunda kalmam.