Mesajı Okuyun
Old 10-03-2009, 12:57   #7
iussy

Merhabalar,

Yönetim kurulu başkan yardımcısı olan, şirketi temsil ve ilzama yetkili, şirket namına mali ve idari yazışmalar yapmaya ve şirketin banka hesapları ile ilgili işlem yapmaya tek başına yetkili, şirketin sahibi ve yönetim kurulu başkanının yokluğunda çift imza ile şirketi temsile yetkili olan ancak işçiyiişe almaya veya işçiyi işten çıkarmaya yetkisi olmayan, aynı zamanda çok küçük bir miktar da olsa anonim şirkette pay sahibi olan kişi işveren vekili midir? Bu kişinin anılan şirkette sigortalı olarak çalışıyor olması bir şeyi değiştirir mi?

Eğer bahsi geçen kişi işveren vekili ise, bu durumda bir süredir maaşını alamaması halinde, iş akdini ne şekilde sona erdirebilir? İş Kanunu'nun 18. maddesi çerçevesinde, işveren vekillerinin iş akdini haklı nedenle feshi yoluna gitmesi engellenmektedir. Bu durumda, nasıl bir yol izlenmesi gerekir?

Yaptığım araştırmalara rağmen maalesef bu soruların yanıtlarına ulaşamadım ve hem teoride hem de pratikte işveren vekilliği çok tartışmalı. Bu nedenle, bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Teşekkürler.

Saygılarımla.