Mesajı Okuyun
Old 31-07-2013, 17:12   #6
Admin

Alıntı:
Yazan hciyiltepe
Önceki benzer deneyimleri dikkate aldığımızda Kanımca Arabulucuk kurumuda hiçbir işe yaramayacaktır.

Zira bu kurumun işlevsel olabilmesi için öncelikle toplumda UZLAŞMA KÜLTÜRÜNÜN OLMASI gerekmektedir.

Hepimiz biliryoruz ki bizim toplumumuz bu kültüre sahip değildir. Zira gelişmiş demokrasisi olan hiçbir ülke toplumunda "seni mahkemelerde süründüreceğim" - "git mahkemeye dava aç" gibi atasözü haline gelmiş cümlelerin olduğunu sanmıyorum.

Yine daha önceden ceza yargılamasında çıkarılan uzlaşma kurumunun bir işlevinin olmadığını gördük... Zira ifade tutanaklarına bile matbu olarak uzlaşmak istemiyorum yazılıyor.

Büyük umutlarla getirilen yeni HMK da yer alan ön inceleme ve sulh kurumunun da bir faydasının olamadığını gördük.... Duruşma tutanaklarında tarafların uzlaşmak istemedikleri artık matbu olarak yazılıyor....

Sonuç olarak arabuluculuk kurumunun yargılama sistemine bir faydası olacağına inanmıyorum....

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Arabuluculuk eğitimine gitmeyi düşleyen hukukçular için yazıyorum:

Arabuluculuğun işe yaramasının ilk koşulu tarafların uzlaşmak istemesidir. Tarafların uzlaşmak isteyeceğini düşünmek çoğu durumda bir hayaldir.

Öte yandan, istisnai durumda taraflar uzlaşmak istiyorsa zaten kendileri uzlaşmaktadır. Uzlaşmak isteyen taraflar arabulucuya ücret ödemek istemez. Ücret ödeme pahasına arabulucuya gidiliyorsa bu da ayrı bir istisnai durumdur.

Sonuç: Arabuluculuk, istisnanın istisnası durumlarda işe yarayacak bir kurumdur. İşe yarama olasılığı tüm anlaşmazlıklara oranla binde bir bile değildir. Arabulucuya ihtiyaç duyma oranı daha da düşük olacaktır.

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Katılıyorum. Arabuluculuk hakkındaki düzenleme, arabuluculuk eğitimi verenler dışında hiçkimsenin işine yaramayacaktır.
Yukarıdaki yorumlara ben de tamamen katılıyorum.

Ancak bu kuruma "devlet eliyle" bu kadar "yatırım" yapılldıktan, pekçok arabulucu "oluşturulduktan" sonra kurumun atıl bırakılacağını sanmıyorum.

Akıl vermek gibi olmasın ama 2 sene sonra bir torba yasa içine HMK'yi değiştiren bir madde konur, "değeri 2000-TL'yi aşmayan ihtilaflar için dava açmadan önce bir arabulucuya müracaat edilmesi zorunludur" denir ve kurum "çalışır" hale getirilir. Bu maddeyi beğenmediyseniz, BK içine bir madde konur, "tarafların tacir olmadığı kira sözleşmesinde kira tesbit miktarları SH tarafından değil, arabulucular tarafından belirlenir" denir arabuluculara yine istihdam yaratılır.

Kısacası sistem doğal akışına bırakılırsa bu kurumun baştan ölü doğduğuna ben de katılıyorum ama sistemin kendi haline bırakılacağını sanmıyorum.