Mesajı Okuyun
Old 08-02-2010, 15:47   #3
Av. Fatih KARACA

Sayın Meslektaşlarım,

Avukatların üstünün ve çantasının aranmayacağı, ana kural olmakla birlikte bu durumun bazı istisnaları vardır. Havaalanları, havalimanları ve spor müsabakasının yapıldığı yerleri bu istisnalar içinde gösterebiliriz.

Adliyelerin mesleğimizle ilgili esas iştigal ve faaliyet alanımız olduğunu düşünürsek, "avukatların üstünün aranmayacağı" kuralının uygulanacağı başlıca mekan olduğunu düşünüyorum. Yani, adliye girişinde üstümüz aranırsa, her yerde aranabilir.

Çantalarımızın x-ray cihazından geçirilmesinde bir sakınca görmüyorum çünkü; x-ray cihazlarının başında bulunan operatör, aletin niteliği ve yapısı gereği gizli döküman ve eşyalarımızı ayrıntısıyla göremez. Sadece şeklen bir taramaya tabi tutar.

Avukatın bedenen metal dedektöründen geçirilmesi ve cihaz ötmeyene kadar üstündeki metallerin çıkartılması da teorik olarak zararsız, olması gereken ve hatta yasaya uygun olarak görülebilir. Ancak, daha önce de belirttiğim gibi adliyeler bizim iş alanlarımızın başında gelmektedir. Yazıhanemizden ziyade adliyede vakit geçirdiğimiz dikkate alınmalıdır. Adliye girişlerinde genelde gözlemlediğim durum şu: Avukatlar genelde kimlik gösterirler ve herhangi bir aramaya tabi tutulmadan geçerler. Üzerinde silah bulunan meslektaşlarımız ise zaten, içeri silahla girmenin yasak olduğunun bilincinde olarak silahını kapıdaki görevliye teslim ederler, Yargıtayda dahi gözlemim budur (bugüne kadar bir tek menfur saldırı dışında bu hep böyle olmuştur). Görüleceği gibi, içeri girmemesi gereken bir alet, madde var ise zaten bunu avukatlar ya yanında getirmemekte ya da kapıda emanet olarak görevliye teslim etmektedirler.

Bu halde, yukarıda bahsettiğiniz uygulamayı pek de iyi niyetli bulmadığımı, yargının kurucu unsuruysak beyanımıza itibar etmenin esas olması gerektiğini, metal dedektörü önünde ceplerimizdekilerin boşaltılıp tekrar tekrar cihazdan geçirilmemizin üzüm yemekten çok bağcı dövmeye yönelik bir tavır olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki sayın meslektaşım, aynı kapıdan hakim ve cumhuriyet savcılarının herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan geçebildiğini söylemektedir. Ben de bugüne kadar herhangi bir cumhuriyet savcısı veya hakimin adliye kapısında dedektörden geçirildiğini görmedim.

Sonuç olarak, adliye girişinde avukat, hakim ve cumhuriyet savcılarının herhangi bir aramadan geçirilmeksizin içeri girmesi şart ve elzemdir aksi bir uygulama, incitici ve tarafları birbirinden uzaklaştırıcı olmaktan öteye gitmeyecektir.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA