Mesajı Okuyun
Old 08-02-2010, 11:45   #1
Av.Barış

Varsayılan Avukatların X-RAY cihazından geçirilmesi ve Aranma

Merhaba Meslektaşlarım.

Daha önce bu konu açıldımı bilmiyorum ancak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yeni uygulaması ile ilgili bir kaç soru yönelmek istiyorum;

Cumhuriyet başsavcılığının geçen hafta uygulamaya koyduğu yeni yöntem ile Avukatlar personel kapısından geçerken çantalarını X-Ray cihazına bırakmak zorunda kaldılar.(Eskiden bu yoktu)
Her seferinde tartıştık ancak savcılığın emri olduğunu,bu cihazdan geçmenin arama olmadığını belirttiler

Bugün ise bunu bir adım daha ileri götürüp Avukatın üzerindeki cihazı öttüren bütün eşyaların bırakılıp geçmesi istendi. Tabi bu sırada bir meslektaşımız bu uygulamanın herkese yapılıp yapılmadığı ile ilgili olarak bir hakimin adliyeye gelmesini beklemiş, hakim ile birlikte içeriye gireerken hakim "Çıkış kapısından" içeriye girmiş ancak meslektaşımız giriş kapısından girip neden böyle olduğu sorulup Suç duyurusunda bulunulmuştur.

Soru;

1-Türkiyede ki diğer adliyelerde böyle bir uygulama var mıdır?
2-X-ray cihazından geçerken üstümüzün boşaltılması Av.K 58'e aykırımıdır?
3-Hakim ve savcılar çıkış kapısından girerken avukatlar neden bu uygulamaya tabi tutulur?
4-Adliyenin bütün idari işlemlerinden ve almış olduğu kararlardan C.Başsavcılığının yetkisinin dahilinde olması ile ilgili yasal bir düzenleme var mıdır?