Mesajı Okuyun
Old 19-10-2008, 10:20   #23
Av.Zafer Erman

Hizmet tespitine ilişkin aynı dönemleri kapsayan benim ve bir başka meslektaşımın açtığı iki dava birer hafta ara ile görülmekte idi. Arkadaşımın dosyası ile benim dosyam ara karar ile iki farklı bilirkişiye gönderildi. Diğer dosyada bilirkişi "davacının... tarihleri arasındaki talepleri yerindedir, isteminin kabulü gerekir..." gibi benzeri beyanlarda bulundu, benim dosyamın gönderildiği bilirkişi ise "davacının ... tarihleri arasındaki talepleri yerinde değildir, davanın reddi gerekir..."şeklinde beyanlarda bulundu. Benim dosyamın duruşması bir hafta sonra olduğu için diğer dosyanın sonuçlanmasını bekledim. Dosyaya bakan hakim,arkadaşın dosyasında bilirkişi raporuna dayanarak davanın kabulüne karar verdi. Benim dosyamdaki bilirkişi raporunun olumsuz olması nedeniyle diğer dosyanın bilirkişi raporunun ve ara kararının bir örneğini dosyaya sundum, bir hafta önce diğer dosyanın kabulüne karar verildiğini ve konusunun aynı olduğunu vs.söz ettim. Dosyaya bakan aynı hakim "kararı ben vermiş olsam da o dosya Yargıtay aşamasından geçip kesinleşmemiş bu nedenle emsal olamaz" dedi ve davamın reddine karar verdi. Çoğu zaman hakimlerimizin noter gibi çalışmaları biz hukukçuları üzüyor. Ama gerçek bu.