Mesajı Okuyun
Old 22-04-2008, 17:32   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan skyche
Merhabalar, anlatacağım olay karşısında biz çaresiz kalmış durumdayız ve siz değerli avukatlarımızdan bi çıkar yol göstermenizi şiddetle bekliyorum...
babam yaklaşık 2 ay önce gecenin bir yarısı eve gelerek kavga çıkararak evi terk etmiştir gittiği günden beri yaklaşık hergün arayıp tehdit ve hakaret ediyor annemle evlilikleri sürdüğü sürede sürekli fiziksel ve ruhsal şiddetle karşı karşıya kalıp her defasında da evden kovulduk ben 21 yaşındayım ve 16, 11 yaşında 3 kız çocuğuz evde ama babam bize karşıda sürekli rencide edici sözler sarfedip şiddet uygulayarak bizi sindirmiştir aynı zamanda babamın sürekli bir ihaneti de sözkonusudur bunu devamlı yakalamamıza rağmen bizi sindirerek konuyu kapattı. bugün dava dilekçesi elimize geçti yalanlardan ve iğrenç iftiralardan oluşan bi dilekçe ile mahkeme açmış bundan 5 sene önce açılmış bir mahkeme de vardı ancak sonra pişmanlık dilekçesi ile geri aldı o mahkemede geçici velayetimiz anneme verilmiş ben ve annem psikologla görüşmüştük ama bugünkü dilekçede o davayı geri alışınıı bile bizim iyiliğimiz için gibi yalan bi sebeple aklamış şimdi size sormak istediğm sorular şöyle bizim nasıl bi dilekçe ile karşılık vermemiz daha sağlıklı olur aynı zamanda velayetlerimiz ne olur (annem ev hanımı ama sigortalı bir iş arıyor) bir de kardeşlerim ve benim hakaret davası açma hakkımız var mı varsa bunu boşanma ile paralel mi yürütelim...
daha bir çok sıkıntılı soru var ama çok acil olanlar böyle şimdi sizlerden çok rica ediyorum beni aydınlatabilir misiniz hepimiz köşeye sıkışmış durumda çareesizlik içindeyiz...
Teşekkürler

Öncelikle aile mahkemesine başvurarak, Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereğince, koruma ve tedbir talep edebilirsiniz. Böylece bundan sonraki tehdit ve fiziksel şiddetin önüne geçmiş olursunuz.

Babanızın dava dilekçesinde ne yazdığı değil; nasıl kanıtlayacağı önemlidir. Aldatmasına , şiddet ve tehditlere tanık olduğunuzu yazmışsınız. Sizin ve kardeşlerinizin tanıklığı davanın seyri için önemlidir.Bu anlatılanlar velayetin tayini bakımından da önemli olacaktır. Ayrıca kardeşleriniz kendilerini ifade edebilecek yaşta olduğu için velayet konusunda onların görüşlerine önem verilecektir. Dolayısıyla annenizin ekonomik durumu ikinci planda kalacaktır. Öncelik çocukların üstün yararındadır.

Ancak hak kaybına uğramamak için, mutlaka bir avukattan yardım almanızı; maddi durumunuz elvermiyorsa Baro-Adli Yardım Bürosu'ndan yardım talep etmenizi öneririz.

Saygılarımla