Mesajı Okuyun
Old 20-02-2009, 13:12   #1
persona

Varsayılan Pirate Bay ve İnternet Hukuku

Bu hafta içinde belki de en önemli hukuksal gelişmelerden birisi İsveçte görülen Pirate Bay adlı dosya paylaşım sitesine karşı olan dava... Davanın bir tarafında henüz yirmili yaşlarında olan 2 genç, diğer tarafında dünyanın müzik ve film devleri , ve davanın sonuncu merakla bekleyen binlerce hukukçu...
Öncelikle tartışmak istediğim sorulara geçmeden önce, bu site ile ilgili bilgi vereyim, bu site insanların ellerinde olan ve bilgisayar ortamına dönüştürülebilen her türden materyali paylaşmalarına olanak sağlayan (bunu da torrent adlı sistemle gerçekleştiriyor neyse sistemin ayrıntıları ile kafanızı şişirmeyeyim ) bir site, bu site gibi daha onlarca örnek var , ancak bu en büyüklerinden birisi...
Site, dediğim gibi illegal materyali bünyesinde tutmuyor, ancak insanlar arasında dosyaların dolaşmasını sağlıyor, aracı oluyor yani... Ancak site her yıl milyonlarca dolar reklam gelirine sahip...

Şimdi bu olay dava ve genel olarak , müzik ve film şirketleri ile ilgili hukukçu olarak sizin görüşlerinizi merak ediyorum...

Müzik ve Film devleri doğru yoldalar mı? Bu sitelerin sahiplerini büyük tazminat davalarına mahkum etmeye çalışmak internetle beraber yaşanan kanunsuzluğun önüne geçmeye yeter mi? Siz bu büyük şirketlerin avukatlarından birisi olsaydınız, her yıl milyarlarca dolar kaybeden şirketinizi korumak için nasıl bir hukuksal yol izlerdiniz ? Hükümetlere ne türden önelemler almaları yönünde baskı yapardınız ? Ve tabiki bu davanın sonunda isveçli yargıçların yerinde siz olsaydınız ne karar verirdiniz (Türk hukuku uyarınca)?

evet sorun büyük ve ben buradaki beyin fırtınasının sonucunu çok merak ediyorum...

Saygılar.