Mesajı Okuyun
Old 11-04-2005, 23:09   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alo, kurtarın beni

İstanbul'dan sonra Tunceli'de de açılan Alo 183 Kadın ve Çocuk Sosyal Hizmet Hattı, aile içi veya dışı ihmal ve istismara uğramış kadın, çocuk, yaşlı ve özürlülere ücretsiz olarak yardım hizmeti verecek

--------------------------------------------------------------------------------
BİA Haber Merkezi
04/04/2005 Hüsniye KARAKOYUN
--------------------------------------------------------------------------------
BİA (Tunceli) - 2002 yılının eylül ayında İstanbul Valiliği bünyesinde kurulan Alo 183 Kadın ve Çocuk Sosyal Hizmet Hattı Türkiye genelinde yaygınlaştırılıyor. İlk olarak 20 ilde daha kullanıma giren hizmet hattı, Tunceli'de de çalışmaya başladı.

Ankara'daki Behice Eren Çocuk ve Gençlik Merkezi'nde oluşturulan Danışma Hattı'nda, sosyal hizmet uzmanı, çocuk gelişimcisi ve psikologdan oluşan 4 meslek elemanı, haftada 7 gün 24 saat süreyle başvuruda bulunanların sorunlarının çözümü için yol gösterici görevini üstlenecek ve bulunduğu bölgedeki ilgili kuruluşa yönlendirecek.

Alo 183 hattı, aile içi veya aile dışı ihmal ve istismara uğramış kadın, çocuk, yaşlı ve özürlülerin bizzat kendileri yada çevresindeki kişiler tarafından acil durumlarda yardım istemek üzere ücretsiz olarak aranabilir.

Tunceli'deki uygulamayla ilgili bilgi veren Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevlisi Betül Yüksel, Alo 183'ün henüz yeterince bilinmediğini, fakat önümüzdeki günlerde yapacakları tanıtım çalışmalarıyla bu hizmeti duyurmayı amaçladıklarını söyledi.

Şu anda Tunceli'de Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde 1 erkek 2 bayan toplam 3 sosyal hizmet uzmanının görevlendirildiğini ifade eden Yüksel, şiddete uğrayan kadın ve çocukların kendilerine başvurmaları ya da 183'ü aramaları halinde koruma altına alınacaklarını söyledi. Sosyal Hizmet Uzmanı Yüksel, 183 numaralı telefon arandıktan sonraki işleyiş hakkında şu bilgileri verdi:

Öğretmenler dikkatli olmalı

"Şiddet veya istismara uğrayan biri bu numarayı aradığında Ankara'daki merkezimizdeki kişi tarafından kendisine ne yapılabileceğine dair bilgi veriliyor. Şayet arayan kişinin durumu aciliyet arzediyorsa, bizi arıyorlar. Hangi saatte olursa olsun gidip o kişiyi bulunduğu yerden alıyoruz ve en kısa sürede belli illerdeki merkezlerimize ulaştırıyoruz. Müracaatçıların yerleri kesinlikle gizli tutulur."

Sosyal Hizmet Uzmanı, özellikle öğretmenlerden, bu yönde öğrencilerinde gözlemledikleri bir durum olduğunu anladıklarında kendilerine bildirmelerini istedi. Tunceli'nin sosyal ve kültürel yapısının kadınlarla çocukların bu hizmetten yararlanmasını adeta imkansız kıldığını bildiklerini, fakat yine de herkesin bu hattı bilmesinde yarar olduğunu belirtti.

Ayrıca Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından birçok aileye para yardımı yapıldığını söyleyen Yüksel, bunların bir kısmının kendilerinin başvurduğunu, bir kısmının ise yardım dağıtmak için gittiklerinde sosyal hizmet uzmanlarınca tespit edildiğini söyledi.

.....
.....