Mesajı Okuyun
Old 15-01-2007, 00:11   #15
Av.Suat Ergin

Varsayılan Dayak öğrencinin iyiliği için

13/01/2007
'Dayak öğrencinin iyiliği için'

ÖZLEM ZORCAN ANKARA

Öğretmenler, 14 yıl öncesine göre dayağın gerekliliğine daha fazla inanıyor. Dayak atan öğretmenler, "Öğrencilerin iyiliği için bu yola başvuruyoruz" gerekçesine sığınıyorlar.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyelerinden Dilek Gözütok, Oğuz Er ve Cem Hekimbaşı'nun birlikte yürüttüğü '1992 ve 2006 Yılları Arasında Okulda Dayak Karşılaştırması' çalışmasından çarpıcı sonuçlar çıktı.

1992'de öğrencilerin en çok karşılaştıkları bedensel cezalandırma biçimi tokat atma iken, 2006 yılında bunun yerini daha çok kulak çekme aldı. Öğrencilerin bedensel cezaya maruz kalma sıklığı eskiye göre çok arttı. Çeşitli ilk ve ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenler, burada öğrenim gören öğrenciler ve öğretmen adaylarıyla düzenlenen anket çalışmaları sonucunda, tüm yasaklamalara karşın dayağın süregel-diği belirlendi. Araştırma sonunda şu ilginç değerlendirme yapıldı:

"Türkiye'de ana-baba ve öğretmen otoritesi, baskı yöntemleri, yetişkinler ve çocuklar tarafından da benimsenmiş durumda. Araştırmada, dayak konusunda şu rakamlara yer verildi:

»1992'de öğrencilerin yarıdan fazlası öğretmenlerin tokat attığını, yarıya yakını kulak çektiğini, onda biri ise çok şiddetli dövdüğünü belirtirken, 2006'da öğrencilerin yarıya yakını kulaklarının çekildiğini, üçte birinden fazlası tokat yediğini, yirmide biri ise çok şiddetli dövüldüğünü söylemiştir.

»1992'de öğrencilerin dörtte biri haftada bir, onda birinden fazlası ayda bir, onda biri 15 günde bir yüzde 9.23'ü her gün bedensel cezaya maruz kaldığını ifade ederken, 2006'da beşte biri haftada bir, onda biri her gün, yirmide biri belli olmayan aralıklarla bedensel cezaya maruz kaldığını belirtmiştir.

»1992 ve 2006 yıllarında elde edilen verilere göre, kendilerine bedensel ceza uygulanan öğrencilerin, çok kötü hissetme ve ağlama isteğinde bir artış varken, utanma hissinde önemli bir azalma olduğu görülmüştür. Bu bulguya bakılarak, öğrencilerin artık dayak yemekten utanmadığı söylenebilir.

Okulda şiddet en çok Konya'da
TBMM bünyesinde oluşturulan Çocuk Şiddetini Araştırma Komisyonu'nca, okullarda yaşanan şiddetin önlenmesi amacıyla 2005-2006 eğitim-öğretim yılı verileri dikkate alınarak hazırlanan raporda, en fazla şiddetin Konya'da yaşandığı, en fazla olayın ise genel liselerde görüldüğü saptandı. TBMM Çocuklar ve Gençlerde Artan Şiddet Eğilimleri ve Okullarda Yaşanan Şiddet Olaylarını Araştırma Komisyonu Başkan Vekili ve Adana Milletvekili Recep Garip, okullarda yaşanan şiddet olaylarının nedenlerinin araştırılması ve çözüm yolları bulunması amacıyla çalışmalarını başarıyla sürdürdüklerini söyledi. Türkiye'deki tüm okulların mercek altına alındığını belirten Garip, "Bir ay önce başlattığımız raporlaştırma çalışmasında, valilikler kanalıyla tüm illerdeki okullarda yaşanan olayları kayıt altına almaya başladık" dedi.

İLLERDE DURUM

Bu süreçte, 2005-2006 eğitim-öğretim yılı verilerini topladıklarını anlatan Garip, en fazla şiddet olaylarının yaşandığı 20 il ile 20 okulu belirlediklerini kaydetti. Garip, şiddet olaylarının yaşandığı ilk 20 il arasında Konya'nın 146 olayla birinci sırada yer aldığını belirtti. Garip, aynı dönemde, Kayseri'de 129, izmir'de 126, İstanbul'da 124'de, Balıkesir'de 122, Adana'da 86, Samsun'da 77, Düzce'de 70, Tekirdağ'da 67, Diyarbakır'da 59, Ordu'da 56, Ankara'da 52, Antalya'da 47, Erzurum'da 46, Elazığ'da 39, Sivas'ta 38, Manisa'da 35, Osmaniye'de 34, Şanlıurfa'da 34 ve Rize'de 29 olayın meydana geldiğini ifade etti. AA

http://www.birgun.net/bolum-56-haber...tml#haber_basi