Mesajı Okuyun
Old 23-02-2018, 14:05   #1
Av. İlker

Varsayılan Hasılı Kâra İştirak Yasağı

Değerli Meslektaşlarım, kamulaştırmasız elatma nedeni ile açılan alacak davasında müvekkillerle aşağıdaki şekilde yapılan bir vekalet ücreti sözleşmesi Usuldeki “hasılı kara iştirak yasağı” kapsamına girer mi? diye düşünüyorum. Gerçi sözleşmede şöyle denilmiyor; Mahkemece hükmedilen paranın %12 si veya bedel olarak verilecek başka bir taşınmazın %12 si Avukatlık ücreti olarak Avukata ait olacaktır, denilmiyor sadece Yasal sınırlar içinde kalan yani %25’i geçmeyen vekalet ücretinin hangi müddeabih üzerinden hesaplanacağını belirtiyor, ancak emin olmak için değerli görüşlerinizi almak istedim.

Avukatlık ücret Sözleşmesi şu şekilde; “Avukatlık ücreti mahkeme tarafından hükmolunacak şeyin değerinin yahut paranın karar tarihindeki tutarının ve faizinin toplamının yüzde 12’sine göre hesaplanacak miktar olarak ödenecektir.
Dava devam ederken davalı tarafça talep edilen takas, karşılıklı değişme gibi nedenlerle dava konusu taşınmazlar veya bedeli karşılığında davacılara başka bir taşınmaz veya taşınır verildiğinde verilen şeyin takdir olunacak değerinin yüzde 12’si vekalet ücreti olarak avukata ödenecektir.
Teşekkür ediyorum.