Mesajı Okuyun
Old 09-05-2008, 22:41   #1
Av.H.Sancar KARACA

Varsayılan Boşanma davasında istenen tazminat

Değerli Meslektaşlarım,
Forumlardaki taramalarımda rastlayamadığım ve takıldığım bir hususta sizin görüşlerinize ihtiyacım var. Görüşlerini paylaşan hukukçulara şimdiden teşekkür ediyorum.
Takıldığım husus şu;
Boşanma davası ile birlikte istenen tazminatların yargılama sırasında artırılması mümkün müdür? Şöyle ki; tazminat talep eden taraf, yargılama sırasında, boşanmakla uğrayacağı zararın daha fazla olduğuna/olacağına inandığında maddi tazminat miktarını; yine yargılama sırasında öğrendiği, ancak davadan önce cereyan etmiş bir olay nedeniyle de manevi tazminat miktarını artırabilir mi?
Dava dilekçesinde manevi ve maddi tazminat konusunda fazlaya dair hakkını saklı tutabilir mi? Manevi tazminatın bölünemezliği ilkesi sebebiyle manevi tazminata ilişkin olarak fazlaya ilişkin hakkın saklı tutulamayacağını, ancak maddi tazminat konusunda hakkın ise saklı tutulabileceğini, saklı tutulmuşsa ıslah dilekçesi vererek aynı davada veya ayrı bir dava ile maddi tazminat konusunda saklı tuttuğu hakkını kullanabileceğini düşünüyorum ama emin olamadığım için değerli görüşlerinizi almak istedim. Vakit ve emek harcanarak yapılacak katkılar için şimdiden tekrar teşekkür ederim.
Saygılarımla