Mesajı Okuyun
Old 09-09-2009, 12:22   #34
Av.Nevra Öksüz

Sayın EEE,

Alıntı:
Yazan EEE
Şahsımı hedef alarak eleştiri yapan katılımcıların, mesajlarımı incelemeden yazdıkları açık. Daha da önemlisi, yapılan eleştiriler konu dışı.

(Şahsım adına) 28 no lu mesajım konu içerisindeki tüm fikirleri ve dolayısıyla sizin 18 ve 27 no lu mesajlarınızı okuduktan sonra yazılmıştır. Kusura bakmayınız ama diğer alanlardaki mesajlarınızı tek tek incelemek gibi bir yükümlülüğüm olduğu kanaatinde değilim.
Yapılan eleştiriler hiç konu dışı değil, bilakis "konunun tam da özüdür". Avukatlar, bilgilerini, maharetlerini, yılların getirdiği tecrübelerini (ve çok sıklıkla psikolojik destek hizmetlerini) v.b. (tabir-i caizse) sattıkları için (ki bu saydıklarım gözle görülüp elle tutulma özelliğini haiz değildir) avukatın emeği küçümsenmeye çalışılmaktadır. Ücret, emeğin karşılığıdır; avukatlar, verdikleri emeğin karşılığı olan ücretlerinin etik olup olmadığının tartışıldığı bir ortama gelmişlerse, böyle bir durum doğabilmişse aslında (bana göre üzülmekten başka) söylenecek çok da fazla birşey kalmamış (diye düşünüyorum ). Bu noktada:

Alıntı:
Yazan EEE
Yanlış anlaşılmalara yol açmaması ve konuya katkı sağlamayan eleştiriler için, E-Posta adreslerimizin kullanılması daha doğru olacak kanısındayım.
27 No lu mesajınızda
Alıntı:
Yazan EEE
Bir dilekçe ile reddolunan davalar sonucu, ilgili kanun hükümlerince takdir edilen avukatlık ücretleri, alın teri (emek) karşılığı değildir.
fikrinizle ve 28 no lu mesajıma alıntı yaptığım diğer mesajlarınızla avukatın emeğini küçümsemekten başkaca nasıl bir katkı sağladığınızı merak ettim? Bir avukat ikame olunan bir davada tek bir dilekçesi ile sorunu çözebilmişse ben, şahsım adına o avukatın karşısında sadece eğilirim. Yoksa sizler davaların yıllarca sürmesinden daha mı mutlusunuz anlayamadım; yani vatandaşın davasını alıp süründürmemizi mi istemektesiniz, o zaman mı kıymetli ve emeğini vermeniz gereken avukatlar olacağız (bunu da anlamadım).
Alıntı:
Yazan EEE
Sonuçtan zarar gören müvekkiller, yararlanan avukatlardır

Avukat, müvekkilinden ve karşı taraftan "hukuki yardımı" nın ücretini alır; bizler davalarınızda sizlerin vekiliyiz; kimsenin davasını açmak ve/veya takip etmek için boğazını sıkıp, onu zorlayan bir meslektaşım olduğu kanaatinde değilim. Müvekkiller için, avukatından "zarar gördüğü" düşüncesinde ise takip edeceği bir sürü yol kanunlarda yer almaktadır; avukatların denetimi çok ağır şartlarla mevzuatta düzenlenmiştir, merak etmeyiniz!!!
Mesajınızla halen aynı tavrınıza devam etmekte olduğunuzu görmem sebebiyle yazma ihtiyacı hissettim, aksi taktirde gerçekten söylediklerinizi yanlış anlamış olmayı tercih ederdim.

Saygılarımla...