Mesajı Okuyun
Old 14-08-2008, 15:24   #25
namutenahi

sayın önder,

mücadelenizi desteklemekle birlikte, meslek yaşı itibarıyla size nazaran çok yaşlı sayılmasam ve konuyu biraz dağıtsam da, aihm başvurunuza ilişkin bir iki eleştiri sunmak isterim.

1- 6 ay kuralı uyarınca başvurunuz kabul edilebilirlik aşamasında reddedilecek, mahkeme önüne gelmeyecektir. özellikle 35. maddede gereksinim duyulan, "iç hukuk yollarının tüketilmesi" gerekliliğine uymama gerekçenizi dilekçenizde bulamadım.

2- adil yargılanma hakkının unsurlarına, ilkelerine ve hangi açılardan haklarınızın ihlal edildiğine dair ayrıntılı ve gerekçeli bir anlatımda bulunmamışsınız.

3- gerek ilk dilekçenizde gerekse aihm başvurunuzda kullandığınız dile biraz daha dikkat etmeniz gerektiği kanısındayım.

4- ilk dilekçenizde tazminat talebiniz olduğunu belirtmeniz, bilahare kabul edilebilirlik aşamasında size tazminat miktarı sorulduğunda -elbette gerekçelendirerek- tazminat talebinizi bu sefer meblağ ile birlikte bildirmeniz daha "yerinde" olacaktır. ayrıca aihm bir tazmin mercii olmadığından, tazminat talebinizi daha makul bir seviyede tutmanız yine yerinde olacaktır.

5- muhtemelen başvurunuz davalı devlete iletilmeden reddedilecek olmakla birlikte, iletilse dahi nüfus cüzdanı yenileme prosedürüne ilişkin vermiş olduğunuz yanlış bilginin devlet tarafından yanıt aşamasında kullanılacağını düşünebiliriz.

not: aslında bu tartışmayı ve adil yargılanma hakkı açısından yaklaşımınızı tartışmak, hepimiz açısından aydınlatıcı olabilir. yargıtay onursal üyesi sayın çetin aşçıoğlu'nun "Doğru ve güvenli yargılanma hakkımız var" başlıklı kitabında dahi adil yargılanma hakkını çok yanlış tanımladığını, "hakkaniyete uygun yargılanma" ilkesini "hakkaniyete aykırı kararlar"la karıştırmış olduğunu görmekteyiz. bu açıdan adil yargılanma hakkı ülkemizdeki tüm hukukçuların belki bir kaç kez daha tekrar incelemesi gereken bir hak. neredeyse bütün meslekî faaliyetimizi ilgilendirmekte.

bu eleştirilerimi yapıcı eleştiriler olarak kabul etmenizi diliyorum. en başta belirttiğim gibi, meslek onurumuzu korumaya yönelik girişimlerinizi destekliyorum.