Mesajı Okuyun
Old 04-06-2008, 11:02   #22
Av.muhittinköylüoğlu

Değerli meslektaşlarım
Bankaların avukatlık kimliğini kabul etmemeleri meselesinde çözüm aslında çok kolaydır.bu çözümün yolu da gerçekçi olalım Masak'ın konuya ilişkin genelgesine ilişkin davadan banka görevlilerini şikayetten falan geçmiyor.Olayın çözümü meslek örgütümüzün ve üst kuruluşun meseleyi sahiplenmesi ile çözülebilir.peki barolarımız ve barolar birliğimiz bu meseleyi sahipleniyorlarmı yoksa mesleye bakış açıları aman bu arkadaşlarımızda lüzümsuz şeylerle uğraşıyorlar ben de meseleyi sahipleniyormuş gibi görüneyim ne de olsa seçimlerde oy isteyeceğim.Ama ben kendim bankaya gittiğimde avukat kimliği ile iş yapmaya çalışmam başım da ayrımaz mı diyorlar.bunu tespit edelim.Arkadaşlar bu yöneticilerimiz hiç mi bankalarada işlem yapmazlar.mümkün mü o halde önce kabul edelim ki bu meslektaşlarımız avukat kimlikleri ile işlem yapmıyorlar
dahası banka genel müdürlükleri istanbulda istanbul barosu üyesi olan banka avbukatları ile bir toplantı yapıp sizin kurumlarınız hata yapıyor ve mesleğe karşı küçük düşürücü bu tasarruflara karşı (çek keşidec,isinin adresine ilişkin sorunlarda özellikle) sizin de mesleki menfaat ve onur yerine çalıştığınız kurum yöneticilerine ılımlı ve uyumlu olma derdiniz yanlıştır gerekirse size yönelikte işlem yaparım demesi çok mu zordur? Evet zordur.ozaman seçimlerde banka hukuk müşavirleri ile banka avukatlarının kullanacağı oylara ilişkin görüşmeler yapamazlar.
peki yolu yokmudur.Tüm bunlara rağmen vardır ve çok basittir.
Ben baro başkanı olsam öncelikle şu an çalıştığımız banka genel müdürlüğü ile bir görüşme yapar.der ki sizin bankanızda avukat kimliği ile işlem yapılmazsa bankanızdan baronun parasını ve şahsi paramı çekerim.ve de tüm avukatlara mektup yazarak mesleği aşağılayan bu uygulama nedeniyle avukatların bu banka ile çalışmamasını öneririm.gerekirse tüm bankalara bu çağrıyı yapar ve talebimi kabul edenle çalışacağımı ve tüm avukatların da o banka ile çalışmasını önereceğimi söylerim.Mutlaka bir banka bu haklı talebe olumlu cevap verecektir.Bunun üzerine bankalar ülkenin en kuvvetli lobisini yapan kurumlar olarak masak üzerinde baskı kurarak inanın bu sorunu çözeceklerdir.Mesalenin tek çözüm yolu budur.Bununj ülke çapında tüm barolar tarafından yapıldığını düşünürseniz ne kadar etkili olacağı açşıktır.saygılarımla