Mesajı Okuyun
Old 11-04-2008, 20:37   #1
avukat_selcuk_bey

Varsayılan adi yazılı senetle ferağa icbar davası açılabilir mi, ıslahla terditli dava olur mu ?

sayın meslektaşlarım. müvekkilim ve kardeşi arasında muhtarın imzası ve 3 şahitin imzasıyla yapılan gayrimenkul devri sözleşmesine istinaden açtığım tapu tescil davası şekil eksikliği nedeniyle reddedildi. ancak davalı taraf duruşmada hem vakıaları ikrar etmişti hem de sözleşmeyi yani davayı kabul etmişti. zira ben şekil eksikliğini HUMK'un 296. maddesinin son fıkrasında belirtilen "Mahkeme huzurunda ikrar olunan senetler resmi hükmündedir." ifadesine dayanarak tamamlayabileceğimi düşünmüştüm. (daha sonra yani davalı tarafından sözleşmenin mahkeme huzurundaki kabulünden sonra bir alacak davası açtım.) birinci sorum bu şartlarda ferağa icbar davası açılabilir mi? ikinci sorum (eğer ferağa icbar davası açılabilecekse) açtığım bu alacak davasını ıslah ederek talebimi terditli olarak yapabilir miyim. yani ilk talebim ferağa icbar talebi, olmadığı takdirde alacak talebi olarak ıslah edebilir miyim. üçüncü sorum(biraz fazla oldum galiba) bir dava içerisinde ıslah bir kere yapılabilir denilmektedir. acaba her konu açısından mı ayrı ayrı birer kere ıslah yapılabilir yoksa davanın tamamı açısından mı bir kere ıslah yapılabilir. örneğin kısmi açtığım davanın ilk duruşmasında, ıslahla fazlaya ilişkin haklarımı saklı tutarak talep konusunu, ikinci duruşmada ise miktarı değiştirebilecek şekilde bir ıslah mı yapabiliriz. yoksa, bunları tek bir taleple değiştirecek şekilde bir ıslah mı yapmalıyız. teşekkür ederim.