Mesajı Okuyun
Old 29-12-2009, 01:24   #49
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Hukuki manada aldatma (hile), ancak bu hile nedeniyle hukuki bir işlemde bulunulmuş, hile yapılmamış olsaydı hukuki işlem yapılmayacak idi ise anlam ifade eder.

Eşine (bakirelik yönünde) bir vasıf taahhüdü yoksa, neden hile olsun?

Kadın, belki de kendi psikolojisini rahatlatmak için veyahut aile baskısından endişe ettiği için zarı diktirmiştir.

Salt zarın diktirilmesi, aldatmaya (hileye) karine teşkil etmez!

Yazdığımın önceki mesajla bir bütün olarak okunması gerektiğini düşünüyorum. Burada bekaret konusunu dışlayarak konu tartışıldığında sadece yapılan eylem bazında düşünülürse sorun, yalan söyleyerek karşısındakini aldatmak olarak görülebilir. Tümüyle objektif bakarak yorumladığımda eylemin etik dışı olduğunu düşünüyorum ancak bu bekaretin bu şekilde yorumlanmasını onayladığım anlamına gelmiyor. Bu konudaki görüşlerim açıktır zaten.

Ayrıca Sayın Şehper Ferda Demirel'e aydınlattığı için açıktan da teşekkür ediyorum. İyi ki Hukuk var diyorum...

Bakınız kadın haklarını savunuyor olmak ve kadın bedeninin üzerinde başkalarının hak iddia etmesine karşı olmak demek kadın doğru da yanlış da yaparsa yapsın onu savunmak ve onaylamak anlamına gelmiyor. Ben kadınların bekaret nedeniyle itilip kakılması ve böylesi hilelere başvurmak zorunda bırakılmasına ve bundan dolayı baskı görmesine şiddetle karşı çıkıyorum ancak bu koşullarda örnek vakada olduğu gibi her ne sebeple olursa olsun (ister vicdanını rahatlatmak isterse durumu kurtarmak için olsun) bu durum yalan söylemesini onaylamayı gerektirmez. Etik olmayan davranış, ortam ve koşullara ya da duruma göre ya da cinsiyete göre değerlendirilmemeli. Daha önce de belirttiğim gibi "yalan , her zaman yalandır"..