Mesajı Okuyun
Old 30-08-2007, 14:33   #1
Av.EErdem

Varsayılan Kovuşturma Aşamasında Müdafi Gerekli mi?

Cmk ücretlerinin ödenmemesi başlı başına sorun olmuş, meslektaşlarımızca da bol bol tartışılmıştı. Sorun çözülmüş gibi görünse de , çözümden Cmk hizmetinde görev alan avukatların tamamına yakını memnun değil.Bunun yanında yol ücretlerinin tatmin edici şekilde ödenmeyecek olması, hazırlık soruşturmasında ücretin üçe bölünmesi de istenmeyen sonuçlardan. Son günlerde bazı meslektaşlarımdan, madem ülkeyi yönetenler Cmk hizmetine doğru dürüst bir ücreti layık görmüyorlar, bu hizmeti tamamen ortadan kaldırsınlar sözlerini duymaya başladım. Bu konuyu sizlerin görüşüne açmak istemem de bu yüzden.
Hatta öyle ki, hangi Baro olduğunu hatırlayamıyorum, bu konuda bir Baro'nun girişimleri olduğunu, imza kampanyası başlattığını duydum. Konu ikili sohbetlerde kurulan isyan cümlelerini aşıp, ciddi bir boyut almış oluyor böylece. Gerekçesi de; kişilerin baskı, işkence vs. ile ifadelerinin alınmasını önlemek için Cmk hizmetinin ortaya çıktığı, kolluktaki ifadelerde Cmk hizmeti gerekse de, hazırlığın hakim ve savcı önünde görülen aşamalarında zaten baskı ve şiddetin olamayacağı, duruşmaların da çoğunluğunun açık yapıldığı ve Cmk hizmetinin böylece çok gerekli olmadığıymış.
Benim görüşüme gelince; öncelikle bu fikri desteklemediğimi belirterek başlamalıyım. Ben kişilerin mağdur edilmemesinden yanayım. Nasıl ki, avukat olarak mağdur edilmemek istiyorsak, vatandaşların da hukuk hizmetinden mahrum edilerek mağdur edilmemesi gerekiyor.
Sizlerin de görüşlerinizi paylaşmanızı diliyorum.