Mesajı Okuyun
Old 13-11-2007, 11:42   #2
Adli Tip

Varsayılan Hava Yolu Şirketlerinin duyarsızlığı!

Ben de aynı konuda aklıma takılan bazı şeyleri siz değerli meslektaşlarımla paylaşmak istiyorum.

Otobüs firmalarının bir çoğu bile, (İstanbul'daki, "o saat Esenler saati, buranın kalkış saati farklı " gibi beyanlarını bir yana bırakırsak) belirtilen saatte kalkıyor. Kaldı ki, belirtilen saatte kalkmayan otobüs için, bilet iadesi yapmak istediğinizde zorluk çıkartmıyorlar. En azından mutlaka muhattap buluyorsunuz.

Uçak firmaları ise, siz uçağın kalkış saatine 29 dakika kala alana gittiğinizde biletinizi iptal ediyor, siz uçağınızın "varış saatinden" 129 dakika sonra hala gidiş peronunda beklerken sessiz kalıyorlar. Bir özür dahi dilenmiyor çok defa. Ya da "anlayışımızdan dolayı" teşekkür ediyorlar.

O anda ne biletinizi iade edebiliyorsunuz, ne de bir muhattaba ulaşabiliyorsunuz. Çoğu kez indikten sonra, o anki sinir harbi de geçmiş olduğundan uğraşmak zor geliyor.

Ulaşımda uçağı tercih etmenizin sebebi genelde 1-2 saat avantaj sağlamak oluyor. Örneğin İstanbul Ankara arası, arabayla 4 saat sürüyor, uçakla da havaalanı trafnsferleriyle birlikte 3 saat sürüyor. Ya uçak zamanında kalkmazsa diye tedbiren bir önceki uçakla gitmek ise zaman kazandırmadığından anlamızlaşıyor.

Bu sebeplerle uğranılan maddi zararlardan bazıları şunlar;

Havaş'la gitme imkanınız varken uçaktaki gecikme sebebiyle Taksiye binmek zorunda kalabiliyorsunuz,
Taksiyle gündüz tarifesiyle gideceğiniz yere, uçaktaki gecikme sebebiyle gece tarifesi binmek zorunda kalabiliyorsunuz.
Sabah uçağıyla yetişebileceğiniz yere, sabah uçağı gecikirse yetişemem düşüncesiyle akşamdan gidip otelde kalabiliyosunuz.

Bu örneklerin hepsini ben bizzat yaşadım. Bir kere de THY yüzünden duruşma kaçırdım. (Şimdi Mahkemelere yolladığım format bir dilekçem var, uçakta meydana gelebilecek gecikme sebebiyle, duruşmanın saat...e kadar bekletilmesini talep ediyorum diye. )

Bunun dışında, gideceğiniz yere geç kalma sitresinin yarattığı manevi zarar da bence yabana atılır değil.

Bu şikayetlkerimi ilgili firmaya çok çeşitli yollardan defaten dile getirdim. Tüketici şikayetleriyle ilgili internet sitelerine yazdım, tek bir geri dönüş olmadı.

Bu kadar uzun uzun derdimi döktükten sonra sorumu da yönelteyim;

Yukarıda bahsettiğim maddi zararların hiçbirisi benim şahsen uğradığım zararlar değil. Yani uçak biletleri vesair giderler bana fatura edilmiyor. Bu halde de benim başvurabileceğim yollar neler olabilir?

Teşekkürler,