Mesajı Okuyun
Old 10-03-2004, 16:57   #1
buketoz

Varsayılan Sms İle İhtar

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,
Bilindiği üzere Telsim, Turkcell, Aria gibi şirketler, borç ödenmediği takdirde telefona mesaj yollayıp daha sonra da telefonu kullanıma kapatıyorlar. İlk uyarı süresi geçince "Telefon geçici olarak hizmet dışıdır" uyarısı daha sonra da ödenmez ise "bu telefon numarası kullanılmamaktır" gibi mesajlar veriliyor arayanlara.
Diyelim ki sadece telefonla iş görüşmeleri yapan bir vatandaşsınız ve tüm iş bağlantılarınız da telefon üzerinden yürüyor. O ay da maddi açıdan sıkıntı içindesiniz ve daha sonra faiziyle ödemeyi göze alarak faturanızı yatırmıyorsunuz. Sonuç olarak 7 gün sonra telefonunuz kapanıyor ve sizi arayan şahıslara karşı da rencide ediliyorsunuz.
Sizce bu şirketlerin yapmış oldukları uygulama ne derece doğrudur? Hiçbir yazılı ihtar göndermeksizin sadece telefona yollanan 3 gün içinde borcunuzu ödeyin şeklindeki uyarı mesajı bu ihtarın yerini tutabilir mi? Bu şirketlerin, borcunu ödemeyen vatandaşları arayanlara karşı "bu şahıs borcunu ödemedi biz de geçici olarak telefonunu kullanıma kapattık" demeye onların itibarını rencide etmeye hakları var mı?
Yapılan sözleşmelerde şirketler kendilerini garantiye almış durumdalar ama bana burada yine de bana ters gelen bir şeyler var. Anayasa kapsamındaki haberleşme özgürlüğü burada özelleşmiş ve ticari bir kavram haline gelmiş diye düşünüyorum. Ticari kavram olduğunu kabul etsek bile hizmeti karşılığı ödenmediği için sadece bir sms mesajıyla sona erdirmelerini doğru bulmuyorum. Bunu kabul edersek diğer ticari sözleşmelerdeki gerekli ihtarlar da sms yoluyla yapılsın ve tebliğ şerhine gerek olmasın. Bu şirketlere bu tür bir ayrıcalık ve hak tanınmasını yasal bulmuyorum.
Saygılarımla