Mesajı Okuyun
Old 15-09-2011, 17:51   #109
av.ankarahukuk

Alıntı:
Yazan [b
emrahcevik[/b]]bugün adliyedeki baro odalarında yer alan sebillerin kaldırıldığını öğrendim. tabi çıldırdım. oradaki yetkili başsavcılığın emri olduğunu söyledi.

bu, avukatlar üzerindeki siyasi baskının pratikteki bir yansıması.

başsavcılık ne zamandan beri ego tatmin merkezi haline geldi?

orada kantin ihalesini alan kişinin edeceği kar ne zamandan beri başsavcılığı ilgilendirir oldu. orada 1 tl'den satılan yarım litre suyun hesabını biz kimden soracağız?

Değerli meslektaşım diyelim ki X ten soracağız. Ne yapabiliriz ki? Mesela bir eylem planı alsak kaç avukat destek verir hiç düşündün mü? SEM'de eğitim sürecinde AVUKATLARIN MESLEK ÖRGÜTLERİ adlı derse TBB den gelen bir üstadın şu sözünü hiç unutmam: Evet İstanbul Barosu çok büyük bir baro. 25.000 uyesi var gerçekten. Peki avukatların neden bu kadar büyük sorunu var diye soru yöneltmişti genç meslektaşlarına. Salondan cevap gelmeyince şu cevabı verdi: siz ne kadar 25.000 kişiyiz desenizde karşınızdakiler bu 25.000 kişinin sadece 200 nün örgütlü olduğunu bilirde ondan istediği gibi üstüne gider avukatların.
Ben de ciddi anlamda avukatların örgütlenme sorunu olduğunu düşünmekteyim. Bu meslekte yeni olmama rağmen karşılaştığım bir sürü çarpıklığı pratik hayatta gördüm ve meslek adına üzüntü duydum meslekten soğudum hatta yapamayacağımı bile düşündüm ama bunların bir çözüm olmadığı da ortada. Ne yapmalı? Nasıl Yapmalı?