Mesajı Okuyun
Old 08-10-2008, 19:43   #1
Konuk

Varsayılan velayet hakkı- anlaşmalı boşanma

Öncelikle değerli bilgileriyle yardımcı olan tüm avukatlarımıza teşekkürü borç bilirim.

10 senelik evli bir bayanım. 9 yaşında da bir kız çocuğumuz var. 10 sene boyunca bir evliliği bitirmeye sebep olabilecek her türlü olayı yaşadık. Fiziksel ve psikolojik şiddet, hakaret, ev ile ilgili yükümlülükleri yerine getirmeme, içki, gece eve çok geç saatlerde gelme, aldatma gibi... O yıllarda henüz kızımızın yaşının küçük olması ve her seferinde bir daha yapmayacağım vaatlerine inanarak bu güne kadar devam ettim. En son cana kasta varan şiddet olayına kadar. Ben herhangi bir işte çalışmıyorum. Eşim bundan önce zaten eve hiçbir şekilde bakmadığı için çoğu zaman ailemin yanında kalıyorum (Eşimde benimle beraber ailemin evinde kalıyordu ve içkili geç saatte gelme burada da söz konusu). Kızımın ve benim çoğu ihtiyaçlarımız da yine benim ailem tarafından karşılanıyor. En son olaydan sonra yaklaşık 3 aydır ailemle kalıyorum. Kızım ile babasının görüşmesini hiçbir surette de engellemedim. İstediği zaman gelip alabiliyor ve sonrasında tekrar geri getiriyor. Tüm bu olaydan sonra eşimle anlaşmalı olarak boşanmaya karar verdik. Kendim için herhangi bir nafaka talebim yok sadece kızımız için bir nafaka istedim. Çocuğun velayetinin de bende olması konusunda anlaştık, adliyeye gittik. Dilekçe de baba istediği zaman çocuğu görebilir maddesi de var. Ancak adliyeden bir de ek protokol gerekli denmesi sebebiyle tamamlamak için geri gönderildik. Bu arada tekrar benimle devam edelim, 1 ay daha düşünelim gibi bir talebi oldu ama 10 senede değişmeyen kişi 1 ayda da değişmeyeceği için kabul etmedim. Zaten 3 aydır ayrı yaşıyoruz. Şimdi dilekçeyi okuduktan sonra, velayeti sende kalsın ama ek protokole annenin evlenmesi ya da şehir dışına taşınması durumunda velayeti alırım maddesini eklet diyor. Ben tüm bu yaşananlara rağmen yine de sorun olmasın, çocuğumuz için ortak görüşmemiz gereken zamanlar olacaktır, kızgınlık-küslük olmasın diye uğraştıkça o işi yokuşa sürüyor. Öğrenmek istediğim bu durumda çekişmeli boşanma ya mı dönmek zorundayız çünkü ben bu maddeyi hiçbir şekilde kabul etmiyorum ve tam olarak anlaşamıyoruz ya da bu işin daha fazla uzamaması ve bir an önce bitmesi için kabul etsem mahkeme böyle bir karar verebilir mi. Çünkü bildiğim kadarıyla velayetin karşı tarafa verilebilmesi için çocuğa bakmıyor olmak, ahlak dışı yaşam sürüyor olmak gibi durumların olması gerekiyor. Birde çekişmeli boşanma olacak olursa haklarım ne olabilir.?

Şimdiden değerli yardımlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla...