Mesajı Okuyun
Old 30-11-2017, 16:28   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat2300
MERHABA SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM,BİR SORUM OLACAK CEVAP VERME İMKANINIZ OLURSA ÇOK SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.
Müvekkilimiz adına boşanma davası açtık, karşı taraf cevap DİLEKÇESİ VERMEDİĞİ GİBİ DELİL VE TANIK LİSTESİ DE VERMEDİ BİZİM TANIKLARIMIZ DİNLENDİ, ESAS HAKKINDA BEYANDA BULUNMAK ÜZERE SÜRE VERİLDİ VE SÖZLÜ TAHKİKAT AŞAMASINA GEÇİLDİ. BU AŞAMADA KARŞI TARAF YENİ BİR BOŞANMA DAVASI AÇTI VE BİZ KARŞI DAVANIN CEVAP SÜRESİ İÇERİSİNDE OLMADIĞINI, BU YENİ DAVANIN DA KARŞI DAVA NİTELİĞİNDE OLDUĞUNU BU DAVANIN DA YİNE CEVAP SÜRESİ İÇERİSİNDE İLERİ SÜRÜLMESİ GEREKTİĞİNİ SÜRÜLMEDİĞİNİ BELİRTEREK DERDESTLİK İTİRAZINDA BULUNDUK HAKİM REDDETTİ BEN HAKİME HANIMLA KONUŞTUĞUMDA BU YENİ DAVADA DAVALI VE DAVACI YER DEĞİŞTİRDİĞİ İÇİN HER ZAMAN AÇABİLİR GİBİ BİR ŞEY SÖYLEDİ ANCAK BU DEDİĞİ KARŞI DAVA OLMUYOR MU ZATEN HAKİME HANIMIN? BUNUNLA İLGİLİ BİR YARGITAY KARARI VAR MI ACABA ELİNİZDE YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİR? TEKRAR TEŞEKKÜRLER

1- "Yeni bir boşanma davası açtı" dediğinize göre derdest boşanma davası içinde dava açılmadığını kendiniz de kabul etmektesiniz. Yani bu haliyle HMK 132-135 maddelerinde düzenlenen bir "karşı dava" bulunmamaktadır.

2- Açılan boşanma davası "yeni" ve farklı bir boşanma davası olduğuna göre, "derdestlik" itirazında bulunmak mümkün mü? Tabii ki hayır. Hakimin cevabının
Alıntı:
BU YENİ DAVADA DAVALI VE DAVACI YER DEĞİŞTİRDİĞİ İÇİN HER ZAMAN AÇABİLİR GİBİ BİR ŞEY SÖYLEDİ
olduğunu söylemişsiniz. Bu konuda THS'de sadece benim bile en az 10 değişik başlık altında cevabım bulunmaktadır. Derdestlik sözkonusu olmaz . Çünkü davanın birisinde kocanın kusurlu davranması nedeniyle ortak hayatın çekilmez hale gelmesi tartışılacak, diğerinde ise karının kusurlu olması tartışılacaktır. Kısaca davanın konuları farklıdır. Açılan bu iknci dava HMK'da düzenlenen ve cevap süresi içinde açılması gereken "karşı dava" ile ilgisi yoktur. olsa olsa "karşılık dava" diyebiliriz. O nedenle davalar derdest ise, ilk davada birleştirilecektir.