Mesajı Okuyun
Old 19-06-2013, 14:31   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan bilal_gedikci
Sayın Üstad,
Yanlış anlamayın amacım tartışmak değil ancak aklıma yatmayan hususlar var. TTK'na göre ticaret şirketleri "tacir" dir. Her ticaret şirketi aynı zamanda bir ticari işletme midir?

Kanunda sürekli ve genel bir vekaletname verilmesine engel bir düzenleme bulamıyorum. Varsa yasal dayanağını belirtirseniz memnun olurum.

İlginiz ve faydalı cevaplarınız için teşekkür ederim.
Saygılar...

Kollektif ve Komandit şirketler sadece ticari işletme işletmek amacıyla kurulurken, A.Ş. ve Ltd. için böyle bir zorunluluk yok. A.Ş. 'ler örneğin bankacılık, faktoring veya benzeri faaliyet alanlarında uğraşıyorsa işletme işletmek zorunda elbette ki değillerdir. Fakat uygulamada reel sektörde çalışan şirketlerin neredeyse %99'u ticari işletme işletmektedir.

Ticari işletmenin tanımına bakalım: Esnaf işletmesi için öngörülen sınırı aşan düzeyde gelir sağlamayı amaçlayan faaliyetlerin devamlı ve bağımsız şekilde yürütüldüğü işletmedir. (TTK.11)

TTK.12: Bir ticari işletmeyi kısmen de olsa kendi adına işleten kişiye tacir denir.

TTK.16- Ticaret şirketleri....tacir sayılırlar.

TDK sözlük, İşletme:
işletme
bk. firma
BSTS / İktisat Terimleri Sözlüğü 2004
işletme İng. enterprise
1. Tecimsel ya da yapımsal bir kuruluşa ilişkin yeri ya da çiftliği, bir maden ocağı ve benzerlerini verimli bir duruma getirip kazanç sağlama. 2. Tecimsel ve yapımsal çalışmaları amaca uygun bir düzeyde verimli bir niteliğe ulaştıran kuruluş. 3. Çalışma yeri.
---

TTK.211, 304:

Kollektif ve Komandit şirketler sadece bir ticari işletme işletmek amacıyla kurulabilirler.

--

O halde, siz nasıl bir şirket için bu soruyu dile getirdiğinizi bir somutlaştırın ki, ben de bu sorunuzun sebebini anlamış olayım.

Ticari vekil, temsil yetkisi olmadan işletmenin mutat işlerini sürekli şekilde yerine getirir. Ama örneğin bir mali müşavirin YK görevine giren bir iş ile ilgili olarak (kural olarak) genel ve sürekli vekalet görevi yoktur. Bunu vurgulamak istiyorum ama siz olayı anlayamadığım şekilde farklı bir şekilde anlamaya çalışıyorsunuz gibi.

Öğrenmek istediğiniz olayı lütfen somut olarak ortaya koyarsanız, örneğin müvekkilim şu somut iş için şuna şu şekilde vekaletname verebilir mi gibi... daha net cevap alabilirsiniz.